Judaszowiec - rodzina bobowate

Gatunki judaszowca: 7 gatunków na świecie, w Polsce głównie w arboretach, ogrodach botanicznych i przydomowych ogródkach spotykany jest judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum) oraz judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis). Dużo rzadziej judaszowiec chiński (Cercis chinensis).


Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis)

Judaszowiec kanadyjski - pokrój drzewaJudaszowiec kanadyjski - kwiaty
Judaszowiec kanadyjski: pokrój drzewa i kwiaty

Cechy drzewa: Judaszowiec kanadyjski to drzewo do 10 metrów wysokości. Pień prosty, korona rozłożysta i szeroka.

Liście. Liście są sercowate, zaokrąglone, całobrzegie, duże do 10 cm długości i 13 cm szerokości. Na wiosnę startują jako brązowozielone, a po rozwinięciu zmieniają kolor na soczysty, jasnozielony. Jesienią się pięknie przebarwiają - żółkną i przybierają złocisty kolor.
Kwiaty. Kwitnie obficie przed rozwojem liści. Kwiaty są małe, różowe, motylkowe, zebrane w pęczkach. Wyrastają na starszych pędach, grubszych gałązkach, a nawet bezpośrednio z pnia.
Kwitnienie. Kwiaty pojawiąją się na gałązkach od początku do połowy maja.
Owoce. Owocem jest spłaszczony, zielony strąk, który jesienią brązowieje.

Pochodzenie: Ameryka Północna.


Judaszowiec kanadyjski - liśćJudaszowiec kanadyjski - gałązka latem
Judaszowiec kanadyjski: gałązka i liść

Rozmaitości: Judaszowiec kanadyjski coraz szęściej pojawia się w przydomowych ogrodach. Jest on najbardziej odporny na mróz ze wszystkich judaszowców. Jedno z piękniejszych drzew ozdobnych w naszym klimacie. Gatunek ten wpisany jest do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych w kategorii gatunek najmniejszej troski.


Drzewa podobne: Wszystkie judaszowce są do siebie bardzo podobne. Różni je głównie kształt i wielkość liścia. Judaszowiec kanadyjski ma liście duże, ostro zakończone, sercowate.

Judaszowiec kanadyjski - gałązkaJudaszowiec kanadyjski - jesienią
Judaszowiec kanadyjski: gałązka i liść jesienią

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, arboretum w Powsinie, arboretum Wojsławice, ogródki przydomowe w Żyrardowie, Ogród Japoński we Wrocławiu, Ogród Botaniczny w Łodzi, wystawa Zieleń to Życie w Warszawie.


Odmiany judaszowca kanadyjskiego: Najbardziej są znane odmiany: 'Forest Pansy' o purpurowoczerwonych liściach, 'Ruby Falls' o płaczącym pokroju, 'Alley Cat' o nakrapianych, zielonokremowych liściach, 'Carolina Sweetheart' o kremowo-zielonych liściach i 'The Rising Sun' o żóławo-zielonych liściach.


- Zdjęcia judaszowca kanadyjskiego -





Judaszowiec kanadyjski /odmiana 'Forest Pansy'/ (Cercis canadensis 'Forest Pansy')

Judaszowiec kanadyjski - odmiana 'Forest Pansy'Judaszowiec kanadyjski - odmiana 'Forest Pansy'
Judaszowiec kanadyjski 'Forest Pansy'

Odmiana 'Forest Pansy' judaszowca kanadyjskiego przez cały sezon wegetacyjny posiada duże, purpurowoczerwone liście. Pierwsze wypuszczane liście bardzo błyszczące i o ton jaśniejsze. Potem ciemnieją. Latem starsze liście delikatnie zielenieją przy nerwach. Pędy tego judaszowca również ciemnopurpurowe. Do pełnego wybarwienia wymaga słonecznych stanowisk. Bardzo dekoracyjna odmiana. Rośnie dość szybko i rozrasta się na boki. Jesienią liście przebarwiają się na szkarłatne tony. 'Forest Pansy' osiąga góra 4 metry wysokości. Kwitnie.


Lokalizacja zdjęć: Zdjęcia pochodzą z ogródka autora.


- -




Judaszowiec kanadyjski /odmiana 'Ruby Falls'/ (Cercis canadensis 'Ruby Falls')

Judaszowiec kanadyjski - odmiana 'Ruby Falls'Judaszowiec kanadyjski - odmiana 'Ruby Falls'
Judaszowiec kanadyjski 'Ruby Falls'

Odmiana 'Ruby Falls' judaszowca kanadyjskiego posiada płaczący pokrój i przewisające gałązki. Ciemne, duże, czerwonorubinowe liście, które w sezonie letnim zielenieją na ciemne tony. Roślina jest szczepiona na podkładce ok. 2 metrowej wysokości, co oznacza jego docelową wysokość. 'Ruby Falls' rozrasta się mocno na boki, a nie rośnie wzwyż. Bardzo dekoracyjna odmiana. Kwitnie.


Lokalizacja zdjęć: Zdjęcia pochodzą z wystawy Zieleń to Życie.


- -




Judaszowiec kanadyjski /odmiana 'Alley Cat'/ (Cercis canadensis 'Alley Cat')

Judaszowiec kanadyjski - odmiana 'Alley Cat'Judaszowiec kanadyjski - odmiana 'Alley Cat'
Judaszowiec kanadyjski 'Alley Cat'

Odmiana 'Alley Cat' judaszowca kanadyjskiego posiada pstre, nakrapiane, zielonokremowe, średniej wielkości, sercowate liście. Cechuje się rozłożystym pokrojem i osiąga do 4 metrów wysokości. Kwitnie. 'Alley Cat' rzadko jest jeszcze spotykana w naszych ogrodach.


Lokalizacja zdjęć: Zdjęcia pochodzą z wystawy Zieleń to Życie.


- -




Judaszowiec kanadyjski /odmiana 'The Rising Sun'/ (Cercis canadensis 'The Rising Sun')

Judaszowiec kanadyjski - odmiana 'The Rising Sun'Judaszowiec kanadyjski - odmiana 'The Rising Sun'
Judaszowiec kanadyjski 'The Rising Sun'

Odmiana 'The Rising Sun' judaszowca kanadyjskiego to drzewo rosnące wolno i osiągające do 4 metrów wysokości. Pierwsze liście pomarańczowe i żółtawe, potem jasnozielone. W sezonie na gałązkach można spotkać wszystkie te kolory liści. Do pełnego wybarwienia wymaga słonecznych stanowisk. Starsze drzewo prezentuje się jak kilkubarwna parasolka - pomarańczowa, żółtawa na zewnątrz i zielonawa od wewnątrz. Bardzo dekoracyjna odmiana. Kwitnie. 'The Rising Sun' to nowość w naszych ogrodach.


Lokalizacja zdjęć: Zdjęcia pochodzą ze szkółki drzew Danika w Żyrardowie.


- -




Judaszowiec kanadyjski /odmiana 'Carolina Sweetheart'/ (Cercis canadensis 'Carolina Sweetheart')

Odmiana 'Carolina Sweetheart' judaszowca kanadyjskiego to drzewo do wysokości 3–4 metrów o sercowatych liściach o mieszance barw kremowej, różowej, fioletowej i zielonkawej. W sezonie liście zielenieją. 'Carolina Sweetheart' rzadko jeszcze jest spotykana w naszych ogrodach.


- -




Judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum)

Judaszowiec południowy - pąk kwiatowyJudaszowiec południowy - pokrój drzewa
Judaszowiec południowy: pokrój drzewa i pąki kwiatowe

Cechy drzewa: W krajach śródziemnomorskich judaszowiec południowy to drzewo wysokości do 10 metrów o szerokiej, kulistej koronie. U nas judaszowiec południowy to niewysokie drzewo do 5 metrów lub nawet niższy krzew.

Liście. Liście pojedyncze, ustawione skrętolegle, całobrzegie, okrągłe lub nerkowate, z szerokosercowatą nasadą, na wierzchołku zaokrąglone, szerokości 7-12 cm, nagie, obustronnie zielone lub niebieskawozielone. Jesienią przebarwiają się na kolor żółty.
Kwiaty. Kwiaty motylkowate, purpuroworóżowe, zebrane w pęczki w kilkukwiatowe baldachogrona wystające ze śpiących pączków wprost na kilkuletnich gałązkach, a nawet na starszych konarach i pniach (rzadko spotykane u naszych drzew zjawisko zwane kauliflorią - charakterystyczne dla drzew tropikalnych).
Kwitnienie Kwiaty ukazują się przed rozwojem liści ma przełomie kwiecień / maj.
Owoce. Owoce u judaszowca południowego, tak jak u całej rodziny bobowatych, to strąki, które bardzo długo utrzymują się po dojrzeniu na drzewie (przez całą zimę, aż do wiosny następnego roku). Strąki suche, spłaszczone, rudawe, brązowe mają długość do kilku cm.

Pochodzenie: Od Bałkanów po Iran.

Judaszowiec południowy - liśćJudaszowiec południowy - gałązka
Judaszowiec południowy: gałązka i liście

Rozmaitości: Judaszowiec południowy jest powszechnie uprawiany w wielu krajach południowej i południowo-zachodniej Europy. Najlepiej rośnie w suchym, gorącym, kontynentalnym klimacie. Spotyka się go dość powszechnie na Słowacji, na Węgrzech i w Austrii oraz dalej ku południowi i południowemu wschodowi (Ukraina, Krym, Kaukaz). W Polsce bardzo rzadko spotykany. Ja natknąłem się na tego judaszowca tylko w 2 miejscach w Centralnej Polsce: w Powsinie i w Ogrodzie Botanicznym PAN w Warszawie. Judaszowiec jest wrażliwy na niskie temperatury. Może być polecany tylko dla najcieplejszych okolic południowo-zachodniej Polski oraz okolic Szczecina. Jest natomiast bardzo wytrzymały na suszę.
Sadzić należy go w miejscach słonecznych i zacisznych, osłoniętych od mroźnych wiatrów. Na zimę najlepiej zabezpieczać matami. Bardzo oryginalny w okresie kwitnienia. Judaszowiec to drzewo głównie dla amatorów rzadkich roślin w małych, przydomowych ogródkach. Rozmnaża się z nasion, które należy wysiewać wiosną w szklarni lub pod folią.

Judaszowiec południowy - owocJudaszowiec południowy - owoc
Judaszowiec południowy: owoce

Drzewa podobne: Wszystkie judaszowce są do siebie bardzo podobne. Dla amatora istnieje też pewne podobieństwo do liści sercowatych odmian katalpy. Judaszowiec południowy ma mniejsze i bardziej okrągłe liście.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie. Ogród Botaniczny w Warszawie.


- -




- Drzewa Polski - Atlas drzew -