Dawidia - rodzina dawidiowate

Gatunki dawidii: Do tego rodzaju należy tylko jeden gatunek, spotykany bardzo rzadko w Polsce w kolekcjach dendrologicznych: dawidia chińska.


Dawidia chińska (Davidia Baill)

Dawidia chińska gałązka Dawidia chińska liść Dawidia chińska kwiat - zdjęcie pochodzi z pozytki.pl Dawidia chińska liść jesienny
Dawidia chińska gałązka
Dawidia chińska liść
Dawidia chińska kwiat
Dawidia chińska liść jesienny


Dawidia chińska

Dawidia chińska

Dawidia chińska kora

Dawidia chińska kora

Cechy: Dawidia chińska to drzewko do 20 metrów wysokości, w Polsce dużo niższe - do 8 metrów. Pączki duże pokryte kilkoma łuskami. Liście zielone, pojedyncze, szerokojajowate do 14 cm długości. Są grubo piłkowane, u nasady sercowate a na szczycie zwężają się w ostry wierzchołek. Pod spodem gęsto i szaro owłosione. Na wiosnę liście dawidii maja brązowy kolor a na jesieni żółty. Ogonek liścia jest  koloru czerwonawego, długości do 7 cm. Kwiaty bezpłatkowe, zebrane w kuliste główki, w których kwiaty męskie otaczają jeden kwiat obupłciowy. Kwiatostany podparte są 2 zwisającymi, dużymi, białymi płatkowatymi podsadkami. Jedna z podsadek o połowę dłuższa od drugiej osiąga długość do 18 cm. Owoce dawidii to elipsoidalne pestkowce długości do 2,5 cm. Owoce koloru brązowo-zielonego  osadzone są na długich szypułkach i zawierają 3 do 5 nasionek.

Rozmaitości: Dawidia jest wrażliwa na mrozy i suszę, dobrze znosi zacienienie. Wymaga gleb żyznych, próchniczych, świeżych. Rozmnaża się z nasion. Kwitnie w maju, czerwcu.

Pochodzenie: Chiny.

Lokalizacja: Arboretum w Rogowie. Ogród Botaniczny w Warszawie.

- Zdjęcia dawidii chińskiej -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -