Jodła koreańska (Abies koreana)

Cechy: Po 10 latach dorasta tylko do 1,5 m wysokości. Wcześnie tworzy duże ilości szyszek - fioletowych lub zielonych.

Rozmaitości: Godne polecenia odmiany krzewiaste to "Silberlocke" i "Brevifolia". Występuje tez odmiana płożąca. Jest niska i ma pokładające się gałęzie.
Odmiana "Tundra" tworzy kuliste krzewy wysokości 40-50 cm. Nadaje się na rabaty i skalniaki.

Pochodzenie: Korea.

Lokalizacja zdjęć: Farma Jantar.


Jodła pospolita (Abies alba) Gatunek rodzimy

Jodła pospolita gałązkaJodła pospolita - spód igieł
Jodła pospolita gałązka
Jodła pospolita igły od spodu


Jodła pospolita

Cechy: Wysokość do 40 metrów, pień prosty pokryty szaro-biało-brązową korowiną. Drobne jajowate pączki nie są pokryte żywicą. Cienkie ciemnozielone, błyszczące igły do 3 cm, na szczycie wycięte. Szyszki prosto wzniesione do 20 cm o wąsko cylindrycznym kształcie. Młode szyszki - zielone, dojrzałe - brunatne. Jodły najłatwiej odróżnić od innych drzew iglastych po szyszkach, które skierowane są pionowo do góry. Zanim dojrzeją, często przybierają piękną zielona lub fioletową barwę. Dojrzałe nie spadają w całości na ziemię, lecz pod koniec lata rozsypują się na pojedyncze łuski, a na gałęziach pozostają tylko ich trzpienie. Jodły słyną tez z pięknych koron. Pomijając odmiany karłowate, większość tych drzew ma wyraźnie stożkowaty pokrój i piętrowy układ gałęzi.

Rozmaitości: Najlepiej rośnie wśród drzew, np. na działkach leśnych. Jest wymagająca i kapryśna, chociaż to nasz krajowy gatunek. Jodła pospolita najlepiej czuje się na Podhalu, w Górach Świętokrzyskich i na Roztoczu. Natomiast na nizinach dokucza jej mała wilgotność powietrza i zanieczyszczenia, toteż podsycha i nie osiąga pokaźnych rozmiarów.

Pochodzenie: Środkowa i południowa Europa.

Lokalizacja zdjęć: Góry Świętokrzyskie, Arboretum Kudypy.


Jodła szlachetna (Abies procera)

Cechy:  

Rozmaitości: Rośnie tylko w cieplejszych rejonach Polski. Jej odmiana "Glauca" jest bardziej odporna na mróz. "Glauca Prostrata" natomiast to niska odmiana tworząca poduszkowate krzewy wysokości około 0,5 m. Doskonała do ogrodów skalnych.

Pochodzenie:


Jodła Veitcha (Abies veitchii)

Jodła Veitcha

Cechy: Duże drzewo dorastające do 30 metrów wysokości. Tworzy stożek. Ma ładne ciemnozielone igły, białawe od spodu, co widać wyraźnie, gdyż gałęzie najczęściej odginają się ku górze.

Rozmaitości: Jest mało wymagająca ale ze względu na osiągane rozmiary nie nadaje się do małych ogrodów.

Pochodzenie: Japonia

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.Jodły strona pierwsza

- Drzewa Polski - Atlas drzew -