Paulownia - rodzina paulowniowate

Gatunki paulowni: znane jest 7 gatunków Paulownia elongata, Paulownia catalpifolia, Paulownia fortunei, Paulownia Kawakamii, Paulownia taiwaniana i Paulownia fargesii. W Polsce ma zastosowanie tylko jeden - paulownia puszysta (Paulownia tomentosa).


Paulownia cesarska, omszona, puszysta (Paulownia tomentosa)

Cechy drzewa: Paulownia puszysta kwiatPaulownia puszysta pąki kwiatowePaulownia puszysta to bardzo dekoracyjne drzewo. Rośnie u nas do 8-10 metrów wysokości. W naturalnych warunkach nawet do 40 metrów. Pień prosty. Korona parasolowata i nisko osadzona. Części zielone rośliny są pokryte drobnymi włoskami. Kora jest koloru brązowego do czarnego, gładka, pokryta licznymi przetchlinkami, z wiekiem pojawiają się na niej pionowe spękania.
Liście bardzo duże, o długości 15–30 cm i szerokości 10–20 cm, sercowate o brzegach piłkowanych, osadzone na długopędach, opadające na zimę. Pączki kwiatowe są rudobrunatne lub brunatnoczerwone, delikatnie owłosione, zawiązują się już jesienią. Kwiaty są dzwonkowate i dość duże, barwy różowo- fioletowej. Kwiaty są zebrane w duże, pionowo stojące wiechy. Kwiaty rozwijają się zanim drzewo wytworzy liście. Owoce to charakterystyczne torebki o długości do 4 cm i szerokości 1,5 – 2,0 cm, początkowo zielonkawe i lepkie, zawierają wiele nasion. W miarę dojrzewania torebka drewnieje, zmienia kolor na ciemny, szarobrunatny i otwiera się.

Pochodzenie: Chiny.

Rozmaitości: Paulownia puszysta liśćPaulownia puszysta kwiatNazwę paulownia nadano drzewu na cześć Anny Pawłowny Romanowej, wielkiej księżnej Rosji i późniejszej królowej Holandii, która sponsorowała drugą ekspedycję przyrodnika Philippa von Siebolda do Japonii w 1861 roku. Cesarska, gdyż bardzo polubił tę paulownię Cesarz Chin i nakazał sadzić ją w przy swoich zamkowych ogrodach.

Bardzo ciekawą cechą paulowni jest możliwość osiągania dużych rozmiarów w bardzo krótkim czasie. Takie rekordowe przypadki opisuje się w Chinach. Mieszaniec dwóch gatunków z tego rodzaju (Paulownia fortunei i Paulownia elongata) znany jest pod nazwą handlową Oxytree („drzewo tlenowe”) i został spopularyzowany, jako drzewo o wyjątkowo silnym przyroście biomasy. W Chinach mówi się o paulowni: „w ciągu jednego roku wygląda jak słup, jak parasol w ciągu trzech lat i można ją pociąć na deski w ciągu pięciu lat”. U nas ze względu na klimat przyrosty nie są tak intensywne.

W Azji paulownia jest znana jako roślina użytkowana w medycynie oraz jako surowiec drzewny. Była wykorzystywana do produkcji trumien. W Polsce coraz częściej sadzona jako drzewo ozdobne.

Paulownia puszysta owocePaulownia puszysta zielone owoce Tylko ta paulownia jest w stanie wytrzymać nasze zimy. Pozostałe paulownie są dużo bardziej wrażliwe na mrozy. Minimalne temperatury wytrzymałości mrozowej poszczególnych gatunków wynoszą: –20°C do –25°C dla Paulownia tomentosa, od –15°C do –18°C dla Paulownia elongata i Paulownia catalpifolia oraz od –5°C do –10°C dla Paulownia fortunei, Paulownia Kawakamii i Paulownia fargesii.

W niektórych państwach (Austria, Czechy, USA) paulownia puszysta została uznana za gatunek niebezpieczny - inwazyjny, zagrażający naturalnym gatunkom. W Polsce ze względu na ostrzejszy klimat nie ma jeszcze takiego zagrożenia.

Drzewa podobne: Bardzo podobna do katalpy, szczególnie do tych odmian o większych, nieklapowanych liściach.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie, arboretum w Rogowie, Żyrardów os. Wschód.


- Zdjęcia paulowni omszonej -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -