Sumak - rodzina nanerczowate

Gatunki sumaka: znanych jest ok. 150 gatunków tej rodziny małych drzew bądź krzewów. Najbardziej znany i spotykany u nas masowo to sumak octowiec (Rhus typhina).

Pozostałe to sumak pnący (Rhus radicans), sumak jadowity (Rhus toxicodendron), sumak lakowy (Rhus verniciflua), sumak garbiarski (Rhus coriaria).


Sumak octowiec (Rhus typhina)

Sumak octowiec pędSumak octowiec kwiatostan
Sumak octowiec: owłosiony pęd i kwiatostan

Cechy drzewa: Sumak octowiec to niskopienne drzewo o grubych pędach, zamszowo owłosionych. Rośnie zazwyczaj do 3-4 metrów wysokości. Sporadycznie można spotkać drzewa 6 metrowe. Korona jest płasko zaokrąglona. Po kilku latach wydaje liczne odrosty korzeniowe.
Liście. Liście pierzaste, długie ponad 30 cm. Jesienią przebarwiające się na jaskrawoczerwony, pomarańczowy i purpurowy kolor.
Kwiaty. Roślina dwupienna. Kwitnie bardzo charakterystycznie - kwiaty są drobne, żółtawozielone, zebrane na końcach pędów w stożkowate, owłosione wiechy. Kwiatostany żeńskie są gęste, o długości ok. 11 cm i średnicy do 5 cm, a męskie luźniejsze i większe – osiągają do 25 cm długości. Kwitnie na początku lipca.
Owoce. Owocostany duże, czerwone, wyprostowane, kształtem podobne do kwiatostanów.

Pochodzenie: Ameryka Północna, Azja Wschodnia i Afryka Południowa.

Sumak octowiec liścieSumak octowiec owoc
Sumak octowiec: liście i owoc

Rozmaitości: Ciekawą cechą, a często wręcz utrapieniem ogrodników, tego gatunku jest wytwarzanie odrostów korzeniowych. Często przez to zwany jest "zemstą sąsiada". Sumak octowiec jest bardzo wytrzymały na mrozy i suszę. W literaturze nie znalazłem wzmianek na temat zagrożenia zatruciem, czy poparzeniem sokiem wyciekającym z pędów czy korzeni octowca - jak to się ma w przypadku innych sumaków. Nie lubi stacjonującej przez dłuższy czas wody - zamiera w takim środowisku po kilku dniach. Gatunek bardzo lokalnie inwazyjny. Jest rośliną miododajną.

Sumak octowiec liścieSumak octowiec jesienią
Sumak octowiec: liście jesienią

Drzewa podobne: Młode drzewka sumaka można pomylić z innymi drzewami o złożonych liściach: orzechem czarnym, orzesznikami czy bożodrzewami. Warto zwracać uwagę na owłosienie pędów.

Lokalizacja zdjęć: Żyrardów os. Wschód, działki ul. Piastowska, skwery i parki w całej Polsce.

Nazwa angielska: Staghorn sumac.


- Zdjęcia sumaka octowca -




Sumak lakowy (Rhus verniciflua)

Sumak lakowy pokrój drzewaSumak lakowy kora
Sumak lakowy: pokrój i kora drzewa

Cechy drzewa: Sumak lakowy to drzewo do 6-8 metrów wysokości. W swojej ojczyźnie nawet do 20 metrów.
Liście. Liście duże, zielone, złożone, składające się z 11-13 listków. Jesienią pięknie przebarwiają się na złote i żółte odcienie.
Owoce. Owoce w gronach przypominających winogronowe, ale dużo mniejsze i niebieskawe luż żółte (z początku zielonkawe).

Pochodzenie: Azja Wschodnia, Japonia, Himalaje, Chiny.

Sumak lakowy liścieSumak lakowy owoc
Sumak lakowy: liście i owoc

Rozmaitości: Z nacięć na korowinie można uzyskać żywicę - lak - bardzo wytrzymały lakier do drewna o ciemnej barwie. Stąd potoczna nazwa tego drzewa - chińskie drzewo lakierowe. Bardzo rzadki w Polsce - sadzony tylko w kolekcjach hobbystycznych i dendrologicznych.

Sumak lakowy liścieSumak lakowy jesienią
Sumak lakowy: liście jesienią

Drzewa podobne: Raczej łatwy do rozpoznania, szczególnie w fazie owocowania. Zupełnie odmienny od rosnącego u nas wszędzie sumaka octowca.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -




- Drzewa Polski - Atlas drzew -