AKTUALNOŚCI:


Szlak dębów królewskich

Dąb czerwony przy Złotych Tarasach

Liczby przeciw drzewom?

Sadzą papieskie dęby

Drzewa w Bytowie

Zalesianie Śląska

Lipy w Płocku

Chrząszcz obrońcą alej

Zbieracze szyszek po sezonie

Dęby z Bartoszowic

Sadzą papieskie dęby

W całej Polsce leśnicy rozpoczęli akcję sadzenia dębów "papieskich". Pół tysiąca sadzonek wyhodowano z żołędzi, które w 2004 r. poświęcił Jan Paweł II. W 1. rocznicę Jego śmierci leśnicy uroczyście zasadzali drzewa wraz z przedstawicielami lokalnych władz i duchowieństwa.

Tak było m.in. na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Aktu posadzenia dębu na terenie Wyższego Seminarium Duchownego dokonali biskup toruński Andrzej Suski, wiceminister rolnictwa Krzysztof Ardanowski, wojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, prezydent Torunia Michał Zaleski i gospodarz miejsca - rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. Krzysztof Lewandowski oraz dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek.

- Należy się wdzięczność polskim leśnikom za to, że ku pamięci Jana Pawła II, wielkiego Papieża i wielkiego Polaka, sadzą na ojczystej ziemi dęby, symbol życia, mocy i przetrwania - powiedział bp Andrzej Suski.

Podobny charakter miały uroczystości w Głogowie Małopolskim, gdzie posadzono pierwszy dąb papieski na Podkarpaciu. W uroczystości, która zgromadziła setki parafian wzięli udział: m.in. biskup rzeszowski Kazimierz Górny i Kazimierz Rokita - burmistrz Głogowa Małopolskiego. Przy sadzeniu asystowali leśnicy z Nadleśnictwa Głogów.

Również leśnicy ze Szczecinka sadzili papieskie dęby. 2 kwietnia o godz. 20.45 uroczyście posadzono takie drzewow sąsiedztwie kościoła pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu. Oprócz tego dęby papieskie posadzono w Nadleśnictwach: Białogard, Człuchów, Drawsko i Warcino.

Papieskie dęby były także sadzone w Pile. Uroczystości z tej okazji odbyły się przy siedzibach nadleśnictw Płytnica i Podanin oraz w miejscowości Przelewice w gminie Człopa przy kościele filialnym, nad którym patronat objęli leśnicy z nadleśnictwa Człopa i myśliwi. Leśnicy z nadleśnictwa Trzcianka posadzili dąb przy kaplicy na terenie parafii p.w. Matki Boskiej Saletyńskiej w Trzciance.

- Papieskie dęby będą sadzone jeszcze przez całą wiosnę w wielu miejscach kraju, a okolicznościowe tablice będą przypominać kolejnym pokoleniom o pontyfikacie Jana Pawła Wielkiego - powiedział rzecznik dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Wojciech Skurkiewicz.

(...)

Papieski dąb - jeden z pięciuset w Polsce - zasadzono w Zbójnej. Dwuletnie drzewko z żołędzia słynnego tysiącletniego dębu „Chrobry” rośnie obok kapliczki z figurą Jezusa Frasobliwego. Drugi taki dąb zostanie posadzony w najbliższy piątek na Placu Papieża Jana Pawła II w Łomży.

Podczas spotkania z polskimi leśnikami w kwietniu 2004 roku, papież Jan Paweł II na ich prośbę pobłogosławił żołędzie z dębu „Chrobry” przeznaczone do zasadzenia. „Chrobry” to najstarszy dąb szypułkowy w Polsce. Jego wiek ocenia się na ok. 745 lat. Drzewo ma 28 metrów wysokości, rozpiętość korony jego sięga. 16 m, a obwód pnia niemal 10 m. Po jednym drzewku, wyrosłym z żołędzi „Chrobrego” pobłogosławionych przez Jana Pawła II, otrzymały wszystkie nadleśnictwa w kraju. W sobotę większość z nich została posadzona. W Zbójnej małego Chrobrego posadzili leśnicy z Nadleśnictwa Nowogród. Ich koledzy z Nadleśnictwa Łomża mają zrobić to samo w najbliższy piątek 28 kwietnia. Drzewko zostanie posadzone na Placu Papieża Jana Pawła II – nieopodal stojącego tam pomnika Papieża Polaka. Uroczystość poprzedzi Msza święta odprawiona o godz. 18.00 w Katedrze.

Źródło: KAI