AKTUALNOŚCI:


Klony na Krakowskim Przedmieściu

Rzeź drzew na Saskiej Kępie

Drzewa w łódzkiem pod topór

Jesiony w Lublinie wycięte

Na ratunek cisom

Kasztanowiec na pl. Narutowicza

Dąb Jana Pawła II w Licheniu

Sadzenie krzewów

Szlak dębów królewskich

Drzewo spadło na deptak w Kołobrzegu

Spiszą 60 tysięcy drzew

Dendrolodzy wyruszyli na ulice Warszawy. Będą mierzyć i spisywać. Powstanie komputerowa baza drzew.

- Jedna podaje współrzędne geograficzne, a dwie opisują mierząc wysokość, odwód i średnicę korony oraz obwód pnia. Sprawdzają też stan zdrowotny drzewa - mówi Zbigniew Sierdziński, dendrolog.

Na tej postanie spis zieleni. Praca potrwa do 23 listopada, na razie w 3 dzielnicach: Mokotowie, Ochocie i Pradze Południe. Mierzenie w kolejnych zaplanowano na przyszły rok.

Kiedy drzewa chorują

- Nie robimy tej inwentaryzacji po to, żeby drzewa wycinać - uspokajała w "Witaj Warszawo" Iwona Jędrychowska-Klimczak z biura ochrony środowiska. - Dane dotyczące zieleni w Polsce są rozproszone. My stworzymy nowatorską bazę. Na razie dotyczącą zieleni przyulicznej, a później wszystkich obszarów zielonych.

Urzędniczka przyznaje jednak, że drzewa przy ulicach często atakowane są przez choroby. - Kiedyś sadzono topole, klony i tych drzew jest w tej chwili przy ulicach najwięcej - mówiła Jędrychowska-Klimczak. - Teraz sadzi się tam tylko konkretne gatunki drzew, które do tego się nadają.

W dłuższej perspektywie miasto czeka wymiana drzewostanu. Na bieżąco usuwane są drzewa zagrażające kierowcom albo pieszym i chore. - Dzięki bazie będzie to usystematyzowane - tłumaczyła urzędniczka..

11.10.2010
Źródło: http://www.tvnwarszawa.pl/-1,1677300,0,,spisza_60_tysiecy_drzew,wiadomosc.html