AKTUALNOŚCI:


Na ratunek cisom

Kasztanowiec na pl. Narutowicza

Dąb Jana Pawła II w Licheniu

Sadzenie krzewów

Szlak dębów królewskich

Dąb czerwony przy Złotych Tarasach

Liczby przeciw drzewom?

Sadzą papieskie dęby

Drzewa w Bytowie

Zalesianie Śląska

Na ratunek szczecińskim cisom.

Szczecińskie cisy, mimo iż są gatunkiem chronionym, trzebi groźna choroba. Pomóc w uratowaniu krzewów mają opryski.

Grzyb zaatakował już 2-3 lata temu. Choroba występuje już niemal w całym mieście. Dotknęła cisy m.in. na Cmentarzu Centralnym, ale też w najbardziej reprezentacyjnych miejscach Szczecina.

- Codziennie przechodzę obok Urzędu Wojewódzkiego - mówi nasza Czytelniczka. - Od jakiegoś czasu z niepokojem obserwuję, jak cisy usychają. Niedawno krzewy były przycinane, może to efekt zbyt drastycznych cięć pielęgnacyjnych?

Zezwolenie było

Cisy, o których mowa, znajdują się na terenie wpisanym do rejestru zabytków. Zgodę na ich przycięcie musiał wydać miejski konserwator zabytków. Tak też się stało. Krzewy zostały przycięte nawet o 30 proc.

Prawdopodobnie to jednak nie cięcia miały wpływ na usychanie cisów i ich ogólny zły stan. Zakład Usług Komunalnych zwrócił się niedawno do dendrologów z prośbą o rozpoznanie choroby. Okazało się, że cisy zaatakowała antraknoza.

Potrzebne opryski

Niestety, ostatnie opryski wykonano dwa lata temu. Na kolejne zabrakło pieniędzy. Choroba atakuje młode pędy, które obumierają i zostają na roślinie.

- Cisy trzeba otrzepać, wygrabić to co opadnie, a następnie spalić - informuje Gabriela Wiatr. - W tym roku planujemy opryski środkami grzybobójczymi. W sumie opryskanych zostanie 6,5 tysiąca krzewów i drzew.

Zakład Usług Komunalnych rozstrzygnął już przetarg na wykonanie oprysków.
Antraknoza, to kolejna choroba, która zaatakowała szczecińską zieleń. Do tej pory nie uporano się ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, który trzebi kasztanowce. Zagrożone są także szczecińskie platany na Jasnych Błoniach.

Monika Stefanek, 27-06-2006
Źródło: http://www.glosszczecinski.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20060627/NS/60627014