Kalopanax, kolcosił- rodzina araliowate

Gatunki kalopanaxa: znanych jest kilka gatunków, w Polsce w arboretach bardzo rzadko spotykany jest kalopanax pictus i jego odmiana Maksymowicza.


Kalopanax, kolcosił (Kalopanax Pictus, Kalopanax septemlobus)

Cechy drzewa: Kolcosił drzewiasty - liścieKolcosił drzewiasty - pęd z kolcamiKalopanax zwany też kolcosiłem to drzewo wysokości do 20 metrów. Korona dość szeroka i ażurowa. Pędy, gałęzie i pień pokryte są dużymi i ostrymi kolcami, podobnymi nieco do różanych, choć znacznie większymi.
Liście. Charakterystyczne są liście - okazałe, dłoniaste, do 30 cm średnicy, 5-7-klapowe, wcięte do około połowy blaszki liściowej, o zmiennej wielkości i kształcie, przebarwiające się jesienią na żółto.
Kwiaty. Drobne, białe kwiaty umieszczone są w dużych, baldachokształtnych wiechach. Miododajne.
Owoce. Owoce - drobne, liczne, czarne jagody wiszące na drzewie przez całą jesień, aż do zimy.

Pochodzenie: Chiny, Daleki Wschód.

Rozmaitości: Kolcosił drzewiasty - pąk kwiatowyKolcosił drzewiasty - kwiat Kalopanax jest dość odporny na mróz. Kwitnie późnym latem — w sierpniu, wrześniu — i jest rośliną bardzo miododajną. Kalopanax ma szerokie zastosowanie w chińskiej medycynie i kuchni. Rośnie dość powoli, nie jest szczególnie wymagający co do typu gleby, wymaga jedynie, by była dostatecznie wilgotna. Czuje się dobrze zarówno w pełnym nasłonecznieniu, jak i wśród innych drzew jako roślina drugiego piętra. Rozmnaża się z nasion wysiewanych jesienią, zaraz po zbiorze, do zimnego inspektu (przelegują 2 lata). Nasiona stratyfikowane na zimno przez 2, 3 miesiące, a potem na ciepło przez 3–5 miesięcy kiełkują bez przelegiwania. Młode rośliny powinny być uprawiane w szklarni, ponieważ mogą być wrażliwe na mrozy. Kalopanax można też rozmnażać przez półzdrewniałe sadzonki pędowe w lipcu, sierpniu albo przez sadzonki korzeniowe po pierwszych przymrozkach.

Drzewa podobne: Kolcosił drzewiasty - widok jesieniąKolcosił drzewiasty - jesienny liść Liście nieco podobne do klonowych, ale pozostałe części drzewa są już zupełnie inne i bardzo charakterytyczne. Szczególnie kolce, kwiaty i owoce.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -




- Drzewa Polski - Atlas drzew -