Kłęk - rodzina bobowate

Gatunki kłęka: na świecie znane są 2 gatunki, w Polsce w parkach i arboretach spotykany jest kłęk kanadyjski (Gymnocladus dioicus).


Kłęk kanadyjski (Gymnocladus dioicus)

Kłęk kanadyjski gałązka Kłęk kanadyjski liść Kłęk kanadyjski liście od spodu
Kłęk kanadyjski liście
Kłęk kanadyjski pojedynczy listek
Kłęk kanadyjski pojedyncze listki od spodu
Kłęk kanadyjski kwiat
Kłęk kanadyjski gałązka od spodu
Kłęk kanadyjski gałązka
Kłęk kanadyjski

Kłęk kanadyjski

Kłęk kanadyjski kora

Kłęk kanadyjski kora

Cechy: Kłęk kanadyjski to drzewo wysokości do 30 m, o szerokiej, luźnej koronie. Pień pokryty grubą, głęboko spękaną korowiną. Wydaje odrośle korzeniowe. Pędy grube, sztywne, jednoroczne pokryte niebieskawym, woskowym nalotem, w młodości owłosione, w zimie białawe, z dużymi bliznami liściowymi. Liście bardzo duże, podwójnie pierzaste, długości do 1m, osadzone skrętolegle. Bocznych rozgałęzień osi głównej 3- par. Listki jajowate, długości 6-10 cm, całobrzegie. Liście rozwijają się wiosną bardzo późno, zwykle w drugiej połowie maja i mają wówczas barwę czerwonawą. W jesieni przebarwiają się na cytrynowożółte. Kwiaty promieniste, drobne, białawe, niepozorne, zebrane w krótkie, szczytowane wiechy, rozdzielnopłciowe (roślina dwupienna), rozkwitają w czerwcu. Strąki grube, brązowe, długości do 25 cm, wypełnione między nasionami słodkawym, galaretowatym miąższem. Nasiona duże, średnicy do 2,5 cm, twarde, dojrzewają w październiku, lecz strąki wiszą na drzewie przez cała zimę.

Rozmaitości: Rośnie na żyznych, wilgotnych glebach, razem z wieloma innymi drzewami liściastymi. Kłęk kanadyjski jest drzewem wolno rosnącym. W Europie uprawiany od początku XVIII w. U nas również spotykany w starych parkach. Wytrzymały na niskie temperatury, mało wymagający w stosunku do gleby, lecz najlepiej rośnie na glebach żyznych, gliniastych i gliniasto-piaszczystych, dostatecznie wilgotnych. Drzewo bardzo oryginalne, o charakterystycznej, luźno ugałęzionej koronie, a jesienią pięknie przebarwiających się liściach. Ze względu na wielkość nadaje się głównie do parków i dużych ogrodów. Sadzić należy pojedynczo w miejscach eksponowanych, np. na dużych powierzchniach trawników, przed budynkami itp. Rozmnaża się z nasion oraz przez odrośle korzeniowe. Nasiona przed wysiewem należy parzyć lub mechanicznie uszkodzić twardą okrywę i moczyć w wodzie aż napęcznieją. Zaleca się także traktowanie nasion przed wysiewem kwasem siarkowym przez 1-2 godziny.

Pochodzenie: Środkowa i Wschodnia Ameryka Północna.

Lokalizacja: Arboretum w Powsinie, park Łazienki w Warszawie.

- Zdjęcia kłęku kanadyjskiego -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -