Klon - rodzina klonowate

Gatunki klonów: Znanych jest około 120 gatunków klonów w umiarkowanej strefie na półkuli północnej. W Polsce występuje 5 gatunków głównych: klon polny, klon pospolity, klon jesionolistny, klon srebrzysty i klon jawor oraz wiele gatunków północnoamerykańskich i azjatyckich rzadko spotykanych w uprawie, parkach czy arboretach. Najbardziej znane to klon Davida, klon francuski, klon grabolistny, klon japoński, klon ostroząbkowy, klon palmowy, klon pensylwański, klon strzępiastokory, klon hondoański, klon tatarski, klon Trautvettera, klon ukurundzki, klon zielonokory, klon kaukaski, klon Forresta, klon okrągłolistny, klon mandżurski, klon Czonoskiego, klon diabelski. Są to jedne z najpiękniejszych drzew ze względu na koloryt liści i korowiny.


Klon Davida (Acer davidii)

Klon Davida liśćKlon Davida gałązka
Klon Davida liść
Klon Davida gałązka


Klon Davida kora

Klon Davida kora

Cechy: Klon Davida cechuje się piękną oliwkowozieloną korą z białymi prążkami przypominającą skórę węża. Z wiekiem kora staje się ciemno brązowa. Wysokość do 16 metrów. Liście nakrzyżległe do 15 cm, jajowate, na szczycie krótko zaostrzone. Drobno ząbkowane, z wierzchu lśniące od spodu brązowo owłosione (na nerwach). Kwiaty zielonkawożółte w zwisających gronach do 10 cm długości. Pojawiają się wraz z liśćmi. Owoce to skrzydlaki do 3 cm, prawie poziomo rozpostarte.

Rozmaitości: Niewytrzymały na mrozy.

Lokalizacja: Arboretum w Rogowie.

Pochodzenie: Chiny.^ do góry ^

Klon grabolistny (Acer carpinifolium)

klon grabolistny liśćklon grabolistny skrzydlak
Klon grabolistny rozwój liścia
Klon grabolistny gałązka
Klon grabolistny liść
Klon grabolistny skrzydlaki


Klon grabolistny liść jesienią
Klon grabolistny skrzydlak jesienią


Cechy: Klon grabolistny to małe drzewo do 10 m wysokości. Liście zielone od eliptycznych do jajowatych, bardzo podobne do liści grabu. Długość 12 cm, podwójnie piłkowane z 20-25 parami widocznych nerwów bocznych. Na jesieni przebarwiają się na żółto. Kwiaty zielonkawe w krótkich gronach. Skrzydlaki do 3 cm długości w zwisających gronach, pod kątem prostym.

Rozmaitości: Niewytrzymały na mrozy.

Lokalizacja: Arboretum w Rogowie.

Pochodzenie: Japonia.

^ do góry ^


Klon japoński (Acer japonicum)

klon japoński kwiatklon japoński skrzydlakklon japoński liśćKlon japoński gałązka
Klon japoński kwiat
Klon japoński skrzydlak
Klon japoński liść
Klon japoński gałązka


Klon japoński kora

Klon japoński kora

Cechy: Klon japoński to małe drzewo do 6 m wysokości. Pędy czerwonawe, nagie. Liście do 14 cm średnicy z 7-11 ostrymi klapami, brzeg liścia podwójnie piłkowany. Liście na jesieni przebarwiają się na czerwono. Kwiaty w purpurowych, zwisających  wiązkach. Skrzydlaki ustawione pod kątem prostym do 2,5 cm długości.

Rozmaitości: Klon japoński wymaga żyznych i wilgotnych gleb. Wytrzymały na mrozy.

Lokalizacja: Park w Rogowie i w Żelazowej Woli.

Pochodzenie: Północna Japonia.


^ do góry ^

Klon jesionolistny (Acer negundo)

klon jesionolistny kwiatKlon jesionolistny kwiatKlon jesionolistny młode skrzydlaki klon jesionolistny liście i skrzydlakiKlon jesionolistny skrzydlakiKlon jesionolistny skrzydlaki Klon jesionolistny liść

Klon jesionolistny kora

Cechy: Klon jesionolistny to dwupienne drzewo do 15 m wysokości. Pędy zielone, nagie, pokryte woskowym nalotem. Liście jasnozielone, pierzaste, najczęściej 3-5 listkowe a czasami 7-9 listkowe. Listki jajowato wydłużone, ostro piłkowane. Listek wierzchołkowy często klapowany. Liście na jesieni przebarwiają się na żółto. Kwiaty ukazują się przed rozwojem liści: żeńskie w zwisających gronach a męskie w gęstych wiązkach na długich szypułkach. Skrzydlaki pod kątem ostrym po dojrzeniu utrzymują się na drzewie aż do wiosny.

Rozmaitości: Nie potrzebuje specyficznych warunków glebowych. Bardzo wytrzymały na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Łatwo rozmnaża się z nasion. Rośnie bardzo szybko ale żyje krótko i jest kruchy - gałęzie są łamane przez wiatry i zalegający na nich śnieg. Jeden z pierwszych klonów budzący się po zimie.

Lokalizacja: Kładka nad torami PKP - stacja Żyrardów.

Pochodzenie: Wschodnie i środkowe obszary USA.


- Zdjęcia klonu jesionolistnego -


^ do góry ^

Klon jesionolistny Flamingo (Acer negundo Flamingo)

klon Flamingo liść
Klon Flamingo liść
Klon Flamingo skrzydlak


Cechy: Klon jesionolistny odmiany Flamingo to niezwykle dekoracyjne drzewo. Generalnie zachowuje cechy klonu jesionoloistnego z wyjątkiem liści. Te są dwubarwne - białe i zielone. A kolor biały przeważa po stronie brzegowej liścia.

Rozmaitości: Nie ma większych wymagań i nie powinien przemarzać.

Lokalizacja: Arboretum w Rogowie

Pochodzenie: Północna Ameryka


^ do góry ^

Klony strona 2

- Drzewa Polski - Atlas drzew -