Magnolia - rodzina magnoliowate

Gatunki magnolii: znanych jest ok. 70 gatunków na świecie, a w Polsce w parkach można spotkać głównie - magnolia pośrednia, magnolia gwiaździsta, magnolia japońska, magnolia purpurowa.
W kolekcjach przydomowych i arboretach widuje się jeszcze następujące magnolie: magnolia Ann, magnolia Betty, magnolia brooklińska Yellow Bird, magnolia drzewiasta, magnolia Elizabeth, magnolia Galaxy, magnolia Genie, magnolia George Henry Kern, magnolia Heaven Scent, magnolia Jane, magnolia Judy, magnolia Loebnera, magnolia naga, magnolia parasolowata, magnolia Pepper Mint Stick, magnolia Pink Glory, magnolia Pinkie, magnolia Randy, magnolia Ricky, magnolia Royal Crown, magnolia Siebolda, magnolia Stellar Acclaim, magnolia Sunsation, magnolia Susan, magnolia szerokolistna, magnolia wierzbolistna, magnolia Wilsona, magnolia Yellow Lantern.


Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata)

Cechy drzewa: Magnolia gwiaździsta pąkMagnolia gwiaździsta pąk Magnolia gwiaździsta to małe drzewo o wysokości do 3-5 metrów.
Liście. Liście do 10 cm długości, odwrotnie jajowate, węższe i bardziej wydłużone niż u magnolii japońskiej.
Kwiaty. Kwiaty dość duże, o średnicy do 15 cm, delikatnie pachnące. W zależności od odmiany przybierają barwy od białej, po kremową, ecrue, po błękitną. Zawierają kilkanaście płatków, nie są zróżnicowane na kielich i koronę. Początkowo płatki ułożone są w kształt przypominający gwiazdę, później rozwierają się do tyłu. Wewnątrz kwiatu widoczne liczne pręciki i słupki. Kwitnie najwcześniej ze wszystkich magnolii, bo już z początkiem kwietnia i bardzo obficie, często już w drugim roku po zasadzaniu. To u nas najwcześniej kwitnąca magnolia. Kwitnienie zaczyna już pod koniec marca i na początku kwietnia. Z tego powodu często jest uszkadzana przez wiosenne przymrozki.
Owoce. Owoc przypomina szyszkowaty, gruby, czasami poskręcany mieszek. Początkowo zielony, jesienią ciemnieje, otwiera się i wysypuje małe, kuliste nasiona w pomarańczowych osłonkach.

Pochodzenie: Japonia.

Rozmaitości: Magnolia gwiaździsta kwiatMagnolia gwiaździsta kwiaty Jest obok magnolii pośredniej jednym z częściej sadzonych gatunków magnolii w naszych parkach i ogrodach. Posiada kilka odmian ozdobnych różniących się kolorem i kształem kwiatów.

Wiele gatunków magnolii można rozmnażać z nasion, nie jest to jednak zabieg łatwy. Nasiona magnolii należy zrywać dopiero wtedy, gdy przypominające szyszki owoce zaczynają pękać. Nasiona otoczone są najczęściej czerwonymi lub brązowymi, twardymi osnówkami. Nasiona przez kilka dni trzeba moczyć w letniej wodzie. Gdy osnówki zaczną odchodzić od łupin, trzeba usunąć je szczotką lub włożyć do woreczka z szorstkiego płótna i trzeć nasiona tkaniną. Oczyszczone z osnówek nasiona należy opłukać, włożyć do skrzynki wypełnionej mieszaniną wilgotnego piasku i torfu, po czym dokładnie wymieszać. Następnie na 3-4 miesiące trzeba ustawić je w miejscu o temperaturze około 5°C, aby dojrzały (zarodek w nasionach zebranych prosto z drzewa nie jest jeszcze w pełni ukształtowany). Nasiona możemy włożyć do plastikowych torebek i umieścić w lodówce, ale musimy wtedy pamiętać, aby raz na tydzień otwierać torebki i w ten sposób dostarczać dojrzewającym nasionom świeżego powietrza (taki zabieg przetrzymywania nasion w wilgotnym i przewiewnym środowisku o temperaturze 1-10°C, powodujący przerwanie stanu spoczynku zarodka, nazywamy stratyfikacją).

Wiosną nasiona siejemy w inspekcie lub do gruntu. Powinny wzejść po 4-6 tygodniach. Młode rośliny przykrywamy na zimę liśćmi lub świerkowymi gałęziami. Nasiona, które zostały posiane do gruntu bez wcześniejszego przygotowania i nie wzeszły, mogą wykiełkować w następnym roku, gdyż leżąc przez zimę w ziemi, przejdą potrzebny im do rozwoju okres chłodu.

Drzewa podobne: Magnolia gwiaździsta liścieMagnolia gwiaździsta jesienią Wszystkie magnolie najłatwiej rozpoznać dopiero w stanie kwitnienia. Gwiaździsta jest dość prosta do identyfikacji po kwiatach.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie i w Rogowie. Żyrardów os. Wschód.



- Zdjęcia magnolii gwiaździstej -




Magnolia japońska (Magnolia kobus)

Cechy drzewa: Magnolia japońska pąkMagnolia japońska kwiatMagnolia japońska to drzewo wysokości do 10 metrów. Pędy nagie - zielonkawe.
Liście. Liście u nasady klinowate, na wierzchołku zaostrzone, krótkoogonkowe, odwrotnie jajowate, do 10 cm długości. Jesienią przebarwiają się na żółto.
Kwiaty. Kwiaty białe do 15 cm średnicy, o 6-9 rozchylonych płatkach.
Owoce. Owoce silnie poskręcane, czerwonawe do 12 cm długości.

Pochodzenie: Japonia.

Rozmaitości: Magnolia japońska liśćMagnolia japońska kwitnienie U starych egzemplarzy dolne gałęzie pokładają się na ziemi, ukorzeniają się i dają początek nowym okazom. Nie wymaga żyznych gleb, szybko rośnie, ale późno wchodzi w okres kwitnienia. Odporna na nasze mrozy.

Drzewa podobne: Magnolia japońska owocMagnolia japońska owoc z nasionami Wszystkie magnolie najłatwiej rozpoznać dopiero w stanie kwitnienia. Sokole oko wypatrzy także różnice między liśćmi poszczególnych gatunków.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie i w Rogowie. Park w Żelazowej Woli.


- Zdjęcia magnolii japońskiej -




Magnolia pośrednia, Soulange'a (Magnolia soulangiana)

Cechy drzewa: Magnolia pośrednia pąkMagnolia pośrednia pąk kwiatowy Magnolia pośrednia to niewysokie drzewo - do 6 metrów wysokości.
Liście. Liście odwrotnie jajowate lub eliptyczne (podobne do bukowych ale większe i nie tak lśniące) do 15 cm i ostro, lecz krótko zaostrzone na końcu.
Kwiaty. Kwitnie obficie przed rozwojem liści. Kwiaty duże, okazałe, wyprostowane, kielichowate.
Owoce. Owoc - szyszka z nasionami w osnówce jest różnych kolorów od kremowych po różowe i różnej długości.

Pochodzenie: Francja (mieszaniec magnolii liliowej i purpurowej).

Rozmaitości: Magnolia pośrednia kwiatMagnolia pośrednia kwitnienie Często spotykana w starych parkach.

Drzewa podobne: Magnolia pośrednia liśćMagnolia pośrednia owoc Wszystkie magnolie najłatwiej rozpoznać dopiero w stanie kwitnienia. Sokole oko wypatrzy także różnice między liściami poszczególnych gatunków.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie i w Rogowie. Warszawskie Łazienki.


- -




Magnolie - strona 2


- Drzewa Polski - Atlas drzew -