Rokitnik - rodzina oliwnikowate

Gatunki rokitnika: znamy tylko 2 gatunki rokitnika, chociaż niektóre źródła piszą aż o 7 gatunkach (występujących w Chinach). W Polsce tylko rokitnik zwyczajny (Hippophaë rhamnoides).


Rokitnik zwyczajny (Hippophaë rhamnoides)

Rokitnik zwyczajny zalążki owoców

Rokitnik zwyczajny

Rokitnik zwyczajny

Rokitnik zwyczajny korowina

Rokitnik zwyczajny korowina

Cechy: Rokitnik zwyczajny to niskie drzewko do 7 metrów wysokości. Kora początkowo gładka, później z podłużnymi spękaniami. Ma wąskie, długie, lancetowate, pojedyncze całobrzegie liście, osadzone skrętolegle, pokryte po dolnej stronie srebrzystymi włoskami. Ogonek ok. 2 mm, blaszka liściowa do 6 cm, szerokości do 1 cm z wierzchu łysiejąca, ciemnozielona. Owoc powstaje przez zgrubienie rurki kielicha. Nie zmienia barwy na jesieni. Kwiaty są drobne, zielono brunatne, zebrane w kłosowate grona, po przekwitnięciu dają owoce w postaci pomarańczowej lub żółtej, owalnej, jadalnej jagody zawierającej dość ściśle przylegającą pestkę.

Rozmaitości: Przetwory z jagód rokitnika zawierają bardzo dużo witaminy C i mają zastosowanie lecznicze i konsumpcyjne w postaci soków, dżemów, galaretek i nalewek. Ma też zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Niestety owoce dość mocno trzymają się kłujących gałązek i zbiór ich nie jest prosty. W masowej uprawie rokitnika do zbioru stosuje się kombajny i specjalistyczne urządzenia. Zalece się przemrożenie owoców przed ich przetworzeniem lub zbiór po pierwszych przymrozkach.

W Polsce rokitnik zwyczajny objęty jest całkowitą ochroną. Coraz częściej rokitnika sadzi się jak nasze porzeczki i aronie w postaci dużych plantacji. Ma to miejsce głównie za naszą wschodnią granicą. W Polsce jeszcze uprawa rokitnika nie jest zbyt popularna.

Pochodzenie: Europa i Azja.

Odmiany rokitnika: Augustinka, Aromatnaja, Botaniczeskaja, Krasnopłodnaja, Nivelena, Otradnaja, Plamiennaja, Podarok Sadu, Trofimowskaja.

Lokalizacja zdjęć: Park w Radziejowicach, Arboretum w Powsinie, Żyrardów ul. Kilińskiego.

- Zdjęcia rokitnika zwyczajnego -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -