Żywotnikowiec - rodzina cyprysowate

Gatunki żywotnikowca: znany jest tylko 1 gatunek - żywotnikowiec japoński.


Żywotnikowiec japoński (Thujopsis dolabrata)

Żywotnikowiec japoński gałązkaŻywotnikowiec japoński kora
Żywotnikowiec japoński: gałązka i kora drzewa

Cechy drzewa: Żywotnikowiec japoński to drzewo do 30 metrów wysokości (w Polsce dużo niższe - najczęściej do 10 metrów). Podobne nieco do żywotnika. Korona gęsta, stożkowata. Dolne gałęzie najczęściej pokładają się po ziemi, lekko przyschnięte. Korowina łuszcząca się, czerwono brązowa.

Łuski. Gałązki spłaszczone, pokryte grubymi, łuskowatymi igłami do 8 mm długości. Igły ciemnozielone, błyszczące, ściśle do siebie przylegają. Od spodu z charakterystyczną kredowo białą plamką.

Pochodzenie: Japonia.

Rozmaitości: Podczas surowych zim żywotnikowiec japoński potrafi przemarznąć. Lubi gleby żyzne i wilgotne. Wrażliwy na suszę. Rozmnaża się z nasion. Generalnie żywotnikowiec to drzewo bardzo wymagające. Polecany głównie dla amatorów i kolekcjonerów dendrologicznych.

Ze względu na duże rozmiary nie daje się do przydomowych ogródków. Znanych jest kilka odmian nieosiągających takich wysokości.
'Aurea' rośnie wolno i osiąga w wieku 10 lat tylko do 1 metra wysokości. Pędy pokryte są żółtozielonymi igłami, które od spodu mają srebrzysty odcień.
'Nana' rośnie bardzo wolno, posiada kulisty pokrój i osiąga góra 1,5 metra wysokości.
'Solar Flare' odmiana miniaturowa, po 10 latach osiąga 30 cm wysokości i 50 cm szerokości, a jego pędy przyjmują złoto-żółte barwy. Jego młody zimozielony wzrost żółknie.
'Variegata' rośnie bardzo wolno, ma biały woskowaty nalot, który na dolnej stronie łusek tworzy ciekawe wzory.

Drzewa podobne: Żywotnik olbrzymi.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.



- -




- Drzewa Polski - Atlas drzew -