Stewarcja - rodzina herbatowate, herbaciane

Gatunki stewarcji: znanych jest 20 gatunków stewarcji. Większość rośnie w Japonii, Korei, Chinach, Laosie, Wietnamie i Tajlandii, a kilka we wschodniej części Ameryki Północnej. W Polsce spotykamy tylko ten 1 gatunek: stewarcja kameliowata (stewartia pseudocamellia) - i bardzo, bardzo rzadko w ogrodach botanicznych i kolekcjach przydomowych: stewarcja piłkowana (stewartia serrata), stewarcja dzióbkowata (stewartia rostrata), stewarcja chińska (stewartia sinensis), stewarcja amerykańska (stewartia ovata) i stewarcja wzrosła (stewartia monadelpha).


Stewarcja kameliowata (Stewartia pseudocamellia)

Stewarcja kameliowata
pąk kwiatowy
Stewarcja kameliowata
kwiat
Stewarcja kameliowata
gałązka
Stewarcja kameliowata
liść latem
Stewarcja kameliowata
liść
Stewarcja kameliowata
owoc
Stewarcja kameliowata
owoc jesienią
Stewarcja kameliowata
gałązka jesienią

Stewarcja kameliowata

Stewarcja kameliowata kora

Cechy drzewa: Stewarcja kameliowata to nieduże drzewo o kielichowatych, pojedynczych, białych lub kremowych kwiatach, przypominających kwiaty kamelii. Kwiaty są raczej krótkowieczne, ale rozwijają się sukcesywnie, także całe kwitnienie rozciąga się nawet na kilka tygodni. Jest najbardziej dekoracyjnym gatunkiem ze wszystkich stewarcji. Jej kwiaty osiągają do 7 cm średnicy i utrzymują się stosunkowo długo na roślinie. Poza tym gatunek ten ma przepiękne, jaskrawoczerwone zabarwienie liści i oryginalną, łuszczącą się korę, przypominającą korę platana czy magnoli pośredniej.

Pochodzenie: Azja.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie i w Powsinie.

Rozmaitości: Inne gatunki stewarcji to - stewarcja dziobkowata - najrzadszy z gatunków uprawianych w Polsce. Jej kwiaty są duże, podobne do kwiatów stewarcji kameliowatej, czy piłkowanej, ale dolna część płatków jest czerwonawa, a podkwiatki i działki kielicha są purpurowo-czerwone. Najmniej ozdobna i wrażliwa na mróz jest stewarcja wzrosła, która podczas ostrych zim w środkowej Polsce bardzo często marznie aż do powierzchni śniegu.

- Zdjęcia stewarcji kameliowatej -Stewarcja piłkowana (Stewartia serrata)

Stewarcja piłkowana liścieStewarcja piłkowana kwiatStewarcja piłkowana owocStewarcja piłkowana dojrzały owoc
Stewarcja piłkowana liście
Stewarcja piłkowana kwiat
Stewarcja piłkowana owoc
Stewarcja piłkowana jesienny owoc


Stewarcja piłkowana drzewo

Stewarcja piłkowana

Stewarcja piłkowana kora

Stewarcja piłkowana kora

Cechy drzewa: Stewarcja piłkowana to drzewo do 6, góra 8 metrów wysokości. Pokrój wzniosły, nie tak dekoracyjny. Kwiaty bardziej żółte od stewarcji kameliowatej. Płatki kremowo-żółte a pręciki koloru cytrynowego. Kwitnienie trwa nawet miesiąc czasu. Na gałązkach widać zarówno nierozwinięte jeszcze pąki i duże kwiaty. Po przekwitnięciu żółte kwiaty opadają pod drzewo i leżą tam tygodniami. Korowina nie jest tak ładna i nie łuszczy się jak u kameliowatej.

Pochodzenie: Japonia.

Rozmaitości: Kwitnie najwcześniej ze wszystkich stewarcji. Jest bardziej wrażliwa na mrozy i przyrozki ale raczej dobrze się regenaruje.

Drzewa podobne: Ze względu na liście wszystkie stewarcje są bardzo podobne do siebie i nie ma siły żeby je szybko i łatwo rozróżnić. Największe różnice są w kwiatach i okresie kwitnienia oraz korowinie.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.- Drzewa Polski - Atlas drzew -