Stewarcja - rodzina herbatowate, herbaciane

Gatunki stewarcji: znanych jest 20 gatunków stewarcji. Większość rośnie w Japonii, Korei, Chinach, Laosie, Wietnamie i Tajlandii, a kilka we wschodniej części Ameryki Północnej. W Polsce spotykamy tylko ten 1 gatunek: stewarcja kameliowata (stewartia pseudocamellia).

Bardzo, bardzo rzadko w ogrodach botanicznych i kolekcjach przydomowych rośnie: stewarcja piłkowana (stewartia serrata), stewarcja dzióbkowata (stewartia rostrata), stewarcja chińska (stewartia sinensis), stewarcja amerykańska (stewartia ovata) i stewarcja wzrosła (stewartia monadelpha).


Stewarcja kameliowata (Stewartia pseudocamellia)

Stewarcja kameliowata koraStewarcja kameliowata kwiat
Stewarcja kameliowata: kora i kwiat drzewa

Cechy drzewa: Stewarcja kameliowata to nieduże drzewo o kielichowatych, pojedynczych, białych lub kremowych kwiatach, przypominających kwiaty kamelii. Często o wielu pniach w formie dużego krzewu. Oryginalna i dekoracyjna, łuszcząca się kora, przypomina korę platana czy magnoli pośredniej.

Kwiaty. Kwiaty są raczej krótkowieczne, ale rozwijają się sukcesywnie, także całe kwitnienie rozciąga się nawet na kilka tygodni. Jest najbardziej dekoracyjnym gatunkiem ze wszystkich stewarcji. Jej kwiaty osiągają do 7 cm średnicy i utrzymują się stosunkowo długo na roślinie.
Liść. Gatunek ten ma przepiękne, jaskrawoczerwone zabarwienie liści jesienią.

Pochodzenie: Azja.

Stewarcja kameliowata owocStewarcja kameliowata liść
Stewarcja kameliowata: owoc i liść drzewa

Rozmaitości: Inne gatunki stewarcji to:
stewarcja dzióbkowata (stewartia rostrata) - najrzadszy z gatunków uprawianych w Polsce. Jej kwiaty są duże, podobne do kwiatów stewarcji kameliowatej, czy piłkowanej, ale dolna część płatków jest czerwonawa, a podkwiatki i działki kielicha są purpurowo-czerwone. Kora mało dekoracyjna.
Najmniej ozdobna i wrażliwa na mróz jest stewarcja wzrosła (stewartia monadelpha), która podczas ostrych zim w środkowej Polsce bardzo często marznie aż do powierzchni śniegu. Również ma dekoracyjną korę ale małe kwiaty.
Podobnie dekorcyjną korę i małe kwiaty ma stewarcja chińska (stewartia sinensis). Bardzo dekoracyjne, duże kwiaty z fioletowymi pręcikami ma za to stewarcja amerykańska (stewartia ovata).

Stewarcja kameliowata jesieniąStewarcja kameliowata jesienią
Stewarcja kameliowata: jesienne przebarwienia liści

Drzewa podobne: Wszystkie stewarcje są dość podobne do siebie. Różnią je kwiaty, okres kwitnienia i korowina. Od innycg gatunków drzew jest je łatwo odróżnić.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie i w Powsinie


- Zdjęcia stewarcji kameliowatej -




Stewarcje - strona 2


- Drzewa Polski - Atlas drzew -