Bożodrzew, ajlant - rodzina biegunecznikowate

Gatunki bożodrzewa: 15 gatunków na świecie - głównie w południowo-wschodniej Azji i północnej Australii. W Polsce występuje tylko jeden gatunek - bożodrzew gruczołkowaty.


Bożodrzew gruczołkowaty (Ailanthus altissima)

Cechy drzewa: Bożodrzew gruczołkowaty kwiatBożodrzew gruczołkowaty pędBożodrzew gruczołkowaty to dostojne, urodziwe, wysokie drzewo do 25 metrów wysokości, o jasnej szarobrązowej podłużnie spękanej korze z długim prostym pniem. Pączki przed rozwojem liści intensywnie czerwone. Młode pędy owłosione, jesienią i zimą z dużymi bliznami liściowymi o kształcie serca. Drzewo o bardzo szybkim przyroście przy odpowiednich warunkach glebowych.
Liście. Pierwsze młode liście czerwonawej barwy. Liście zielone, skrętoległe, złożone, duże - do 90 cm długości, całobrzegie, nieparzystopierzaste, składające się z 11-19 krótkoogonkowych listków. U podstawy liści charakterystyczne 2-4 ząbki z gruczołkami od spodniej strony.

Bożodrzew gruczołkowaty liśćBożodrzew gruczołkowaty owoce Kwiaty. Kwiaty zielonkawe i żółtawe zebrane w luźne wierzchołkowe wiechy pojawiają się na początku lipca. Bardzo miododajne.
Owoce. Owoc zebrany w brązowawe, karminowoczerwone, zółtoczerwone wiechowate kiście składające się ze spiralnie skręconego skrzydełka z nasieniem w środku. Pojedyncze owoce początkowo jasno-zielone a po dojrzeniu brązowawe. Dość oryginalne. Długo wiszą na gałązkach - nie opadają jesienią - czasami utrzymują się aż do następnego lata.

Pochodzenie: Chiny.

Rozmaitości: Bożodrzew gruczołkowaty owoceBożodrzew gruczołkowaty ogonki liściowe Drzewo to zostało przywiezione z Chin do Stanów Zjednoczonych pod koniec XVIII wieku, jako okaz ogrodniczy i drzewo dające dużo cienia. W XIX wieku liście bożodrzewa służyły za pożywienie krewniaka jedwabnika, dzięki czemu nastąpiło duże rozprzestrzenienie się tego gatunku. Jest wytrzymały na spaliny miejskie i zanieczyszczenia, szybko przyrasta (nawet 2 metry rocznie w młodości) i znosi suche gleby i okresy suszy. Słabo natomiast wytrzymuje duże mrozy, szczególnie w młodości. Późne przymrozki potrafią uszkodzić pierwsze zielone pędy ale dzieje się to rzadko, gdyż wypuszcza pierwsze liście dość późno. Tworzy dużo odrostów korzeniowych, dodatkowo łatwo się rozsiewa - uznany został za gatunek bardzo inwazyjny. Jego agresywny system korzeniowy może powodować uszkodzenia chodników, kanałów ściekowych i fundamentów budynków. W krajach anglojęzycznych zwany jest drzewem niebios - "heaven's tree", "tree of heaven".

Drzewa podobne: Bożodrzew gruczołkowaty owoceBożodrzew gruczołkowaty jesienią Ze względu na duże, złożone liście można go pomylić z mniej popularnymi u nas orzechami, sumakiem, korkowcem czy orzesznikami. Cechą pozwalającą na najszybsze rozróżnienie tych drzew są pędy, owoce i korowina.

Lokalizacja zdjęć: Żyrardów Park Dittricha, skwer Ruuki i os. Żeromskiego; Warszawa Nowolipki; Wrocław Na grobli.


- Zdjęcia bożodrzewu gruczołkowatego -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -