Arboreta w Polsce

Arboretum (z łaciny miejsce zadrzewione, plantacja drzew; arbor = drzewo) to teren uprawy drzew i krzewów (specjalistyczny ogród botaniczny) do celów naukowo-badawczych (np. w zakresie ekologii, aklimatyzacji, hodowli) bądź teren kolekcji gromadzącej najczęściej obce gatunki drzew i krzewów. Arboreta wchodzą w skład ogrodów botanicznych lub istnieją jako obiekty samodzielne. Najstarszym i najbardziej znanym w Polsce arboretum jest arboretum w Kórniku koło Poznania. Od 1975 roku podlega Instytutowi Dendrologii PAN. 

Arboretum
Arboreta w Polsce - stan na 2008 rok

W tym miejscu będę zbierał informacje o arboretach w Polsce. Trochę teorii i zdjęć z miejsc, które odwiedziłem osobiście. Na początek mapa naszych arboretów, a poniżej linki do moich fotorelacji z wycieczek do arboretów.

Mapa "Arboreta w Polsce"

Poniżej przedstawione zostały szczegółowe dane o arboretach w Polsce. Zamieszczona mapa będzie aktualizowana w miarę nowych informacji na temat kolejnych istniejących i powstających arboretów w naszym kraju.


Źródło: Mapa powstała na podstawie mapy prof. Jerzego Tumiłowicza.

Legenda:

Arboreta leśne

1. Glinna

2. Wirty

3. Kudypy

4. Kopna Góra

5. Poznań

6. Zielonka

7. Gołuchów

8. Rogów

9. Syców

10. Karnieszewice

Arboreta parkowe

1. Kórnik

2. Przelewice

3. Wojsławice

4. Bolestraszyce

5. Sandomierz

6. Racibórz

7. Powsin

8. Lądek Zdrój

9. Lipno

10. Nietków

11. Marcule


Do tej listy dochodzą jeszcze małe arboreta utworzone, jako sekcje w ogrodach botanicznych (najczęściej w dużych miastach). Wymienić tu trzeba Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Ogród Botaniczny w Kielcach, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Łódzki Ogród Botaniczny, Ogród Botaniczny w Niegoszczy, Ogród Botaniczny UW w Warszawie, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu oraz Park w Żelazowej Woli nieposiadający co prawda statusu ani arboretum, ani ogrodu botanicznego, ale z kolekcją dużej liczby taksonów drzew.Opisy i zdjęcia odwiedzonych arboretów:

Arboretum w Karnieszewicach »

Arboretum w Kudypach »

Arboretum w Powsinie »

Arboretum w Rogowie »

Arboretum w Sycowie »


Zapraszam do lektury i oglądania zdjęć. Kolejne arboreta wkrótce.


- Drzewa Polski - Atlas drzew -