O ATLASIE:


Od autora

Definicja drzewa

Aktualizacje zdjęć

CIEKAWOSTKI:


Wzrost drzew

Mszyca świerkowa

Kornik drukarz

Co barwi liście drzew

Jesień rozszyfrowana

Kora w roli głównej

Drzewa ekspansywne

Dendro- geomorfologia

Opiętek dwuplamkowy

Szrotówek kasztanowcowiaczek

Co zawdzięczamy zieleni?

Iglaste dinozaury

Kod genetyczny topoli

Mszyca świerkowa zielona (Elatobium abietinum)

Elatobium abietinum, czyli mszyca świerkowa zielona to największy wróg słupskich drzew iglastych.

Szkodnik zaatakował już większość iglaków. Opanowane przez szkodnika drzewa wyglądają jakby usychały.

- W tym roku mszyc jest bardzo dużo, bo zima była ciepła i mrozy nie spowodowały ich wyginięcia - mówi Katarzyna Guzowska z wydział gospodarki komunalnej, mieszkaniowej i ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Słupsku. - Naturalni wrogowie nie nadążają ich zjadać, więc mszyce atakują coraz więcej drzew.

Mszyce żerując na spodniej stronie igieł, latem wysysają z nich soki, a jesienią składają na nich jaja, z których wiosną pojawia się kilka nowych pokoleń. Podczas żywienia się sokami z rośliny, ślina tych szkodników zatyka pory igieł.

W konsekwencji żółkną one i opadają. Sok roślinny jest bardzo bogaty w cukier, ale ubogi w białko,które jest niezbędne do rozwoju mszyc. Aby uzupełnić zapotrzebowanie na białko, mszyce wysysają o wiele więcej soku niż mogą przetrawić.

- Zaatakowane przez mszyce drzewa tracą igły i wyglądają jakby usychały - dodaje Guzowska. - Stają się brzydsze i tracą całe korony. Będzie musiało minąć kilka lat zanim wyrosną nowe igły i drzewa wrócą do normalnego stanu.

Największe spustoszenie mszyce spowodowały wśród drzew iglastych na osiedlu Niepodległości, na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i Szczecińskiej oraz przy ul. Kopernika.

- Na naszych osiedlach mszyce zaatakowały już 50 procent świerków, a 15-20 procent z nich jest nie do uratowania - mówi Bogusław Dobkowski, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Kolejarz w SłKolejarz?

JAK POMÓC DRZEWOM?

Sposobem na walkę z mszycą świerkową zieloną jest właściwe podlewanie i nawożenie zaatakowanych drzew. Warto też dbać o biedronki lub złotooki. Jedna dorosła biedronka i jej potomstwo w ciągu całego swojego życia zje do kilkuset mszyc. Larwa złotooka nawet do około tysiąca. Może spryskiwać drzewa środkami chemicznymi: Afidolem, ABC na mszyce, Zolonem lub Cronetonem.

Źródło: http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070604/SLUPSK/70603014