Cedr - rodzina sosnowate

Gatunki cedru: znamy cedr libański (cedrus libani), cedr atlaski (cedrus atlantica) i cedr himalajski (cedrus deodara). W Polsce cedry bardzo rzadko występują w starych parkach. Spotkać je można głównie na południowym-zachodzie kraju oraz w arboretach i prywatnych kolekcjach dendrologicznych.


Cedr libański (Cedrus libani)

Cedr libański gałązkaCedr libański gałązka
Cedr libański: gałązka z igłami

Cechy drzewa: Cedr libański to zimozielone drzewo do 40 metrów wysokości - u nas dużo niższe. Pędy delikatnie omszone. Korowina ciemna, brunatna, spękana i pręgowana.
Liście. Igły do 3 cm długości, miękkie i ciemnozielone zebrane w pęczkach po 20 sztuk. Nie opadają na zimę.
Szyszki. Szyszki beczułkowate do 10 cm długości z płakim wierzchołkiem.

Pochodzenie: Azja i Afryka Północna, rejon Morza Śródziemnego.

Cedr libańskiCedr libański gałązka
Cedr libański: pokrój i gałązka

Rozmaitości: Bardzo długowieczne drzewo. Cedr libański jest motywem flagi i godła Libanu. Roślina biblijna - cedr nazywany był „chwałą Libanu”, w poezji symbolizował dostojeństwo, siłę i majestat. Do budowy Świątyni Jerozolimskiej sprowadzono duże ilości drewna cedrów libańskich, nazywano ją „dom lasu Libanu”.

Drzewa podobne: Ze względu na podobne igły w sezonie wegetacyjnym cedry łatwo pomylić z naszymi modrzewiami.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.
Cedr himalajski (Cedrus deodara)

Cedr himalajski gałązkaCedr himalajski gałązka
Cedr himalajski: gałązka z igłami

Cechy drzewa: Cedr himalajski to drzewo o stożkowatej koronie, wierzchołek zwisający. W swojej ojczyźnie rośnie do 50 metrów, jednak w Polsce mniej - do 20 metrów. Gałęzie zwieszające się.
Liście. Igły długości do 5 cm, miękkie, niebieskozielone. Na długopędach wyrastają skrętolegle, na krótkopędach zebrane są w pęczki po 25-30 sztuk. Mają długość do 3,5 cm.
Szyszki. Szyszki urodziwe, cylindryczne z jajowato zakończonym wierzchołkiem, długości do 12 cm. Młode szyszki pokryte są niebieskawym nalotem, potem jednak zmieniają kolor na czerwonobrązowy.

Pochodzenie: Środkowa Azja - Himalaje, Afganistan, Nepal, Chiny, Indie, Pakistan.

Rozmaitości: Najbardziej rozpowszechniony gatunek cedru. Dostarcza bardzo cennego drewna. W Polsce nie do końca mrozoodporny, młode drzewka wymagają okrycia na zimę. Dorosłe i duże drzewa dobrze radzą sobie z naszymi zimami.

Drzewa podobne: Wszystkie cedry są podobne do siebie.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie.- Drzewa Polski - Atlas drzew -  • Kontakt