Cyprysik - rodzina cyprysowate

Gatunki cyprysika: znanych jest 6 gatunków, w tym w Polsce cyprysik tępołuskowy (Chamaecyparis obtusa), cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana), cyprysik nutkajski (Chamaecyparis nootkatensis), cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) i bardzo rzadko spotykany cyprysik żywotnikowy (Chamaecyparis thyoides).


Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera)

Cechy drzewa: Cyprysik groszkowy gałązkaCyprysik groszkowy gałązkaCyprysik groszkowy to zimozielone drzewo do 20 m wysokości. Kora czerwonobrązowa, z wiekiem łuszcząca się długimi pasami.
Liście. Łuski błyszczące o odstających końcach, ułożone w spłaszczonych gałęziach.
Szyszki. Kwiatostany męskie brązowawe. Żeńskie zielone dojrzewają w kuliste szyszki do 8 mm średnicy, początkowo zielone a w późniejszym okresie brązowe.

Pochodzenie: Japonia.

Rozmaitości: Cyprysik groszkowy gałązkaCyprysik groszkowy gałązka Niewytrzymały na duże mrozy i suszę. Wymaga gleb żyznych i nie wapiennych.

Drzewa podobne: Cyprysik groszkowy łuskiCyprysik groszkowy szyszka Niestety nie dość, że cyprysiki są do siebie podobne to jeszcze można je pomylić z cyprysami, jałowcami i żywotnikami. Cyprysik groszkowy jest bardzo podobny do cyprysiku tępołuskowego.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie.


- -Cyprysik tępołuskowy (Chamaecyparis obtusa)

Cechy drzewa: Cyprysik tępołuskowy gałązkaCyprysik tępołuskowy gałązkaCyprysik tępołuskowy to drzewo do 40 m wysokości. Kora czerwonobrązowa, gładka, łuszcząca się cienkimi, długimi płatami.
Liście. Łuski gęsto pokrywają pędy i jak wskazuje nazwa mają tępe końce i białawo zaznaczono spodnią stronę.
Szyszki. Kwiatostany męskie czerwonawo-żółte, żeńskie kwiatostany brązowe - wytwarzają kuliste szyszki do 1 cm średnicy, początkowo zielone a w późniejszym etapie rozwoju brązowe.

Pochodzenie: Japonia.

Rozmaitości: Cyprysik tępołuskowy gałązkaCyprysik tępołuskowy gałązka Wrażliwy na niskie temperatury. Dostarcza pięknego, lekkiego i trwałego drzewa o czerwonym zabarwieniu. Stosowany do budowy świątyń i cennych mebli.

Drzewa podobne: Cyprysik tępołuskowy gałązkaCyprysik tępołuskowy łuski Cyprysiki są do siebie bardzo podobne. Między sobą cyprysiki różnią się ułożeniem łusek i wzorami, jakie prezentują oraz rozmiarem szyszek.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


Cyprysik strona druga- Drzewa Polski - Atlas drzew -