Czeremcha - rodzina różowate

Gatunki czeremchy: najbardziej znane czeremchy to często spotykana w Polsce czeremcha pospolita oraz czeremcha amerykańska zwana późną. Inne gatunki spotykane u nas, ale dość rzadkie to: czeremcha lusitanica, czeremcha Maacka, czeremcha jamaskura, czeremcha wirginijska.


Czeremcha pospolita, czeremcha zwyczajna (Prunus padus) Gatunek rodzimy

Cechy drzewa: Czeremcha zwyczajna kwiatCzeremcha zwyczajna kwiatyCzeremcha pospolita inaczej zwana zwyczajną to pierwsze kwitnące drzewo na przełomie kwietnia i maja. Wysokość drzewa do 15 metrów. Kora ciemnobrązowa do czarniawej, zawiera kwas pruski, wydziela zapach zgnilizny.
Liście. Liście ułożone skrętolegle, pojedyncze z ogonkiem długości 2 cm. Na wierzchołku długo zaostrzone, długości do 10 cm oraz szerokości do 5 cm. Matowe, ciemnozielone, a od spodu lekko niebieskawe. Liście po roztarciu wydają nieprzyjemny zapach.
Kwiaty. Białe kwiaty zebrane są w groniaste kwiatostany złożone są z ponad 20 małych kwiatów. Wydają bardzo silny, również mało przyjemny zapach.
Owoce. Owoce to małe czarnoczerwone kuleczki o średnicy ok. 5 mm o słodko-kwaśnym smaku - jadalne nadające się do robienia przetworów i nalewek.

Pochodzenie: Europa i Azja.

Rozmaitości: Czeremcha zwyczajna gałązkaCzeremcha zwyczajna liść Czeremcha zwyczajna dobrze znosi słabe warunki glebowe i cień wysokich okolicznych drzew. Często się ją spotyka na skraju lasu. Owoce czeremchy są pokarmem dla ptactwa.

Drzewa podobne: Czeremcha zwyczajna gałązka jesieniąCzeremcha zwyczajna owoce Czasami czeremcha zwyczajna mylona jest z kruszyną i inną, w miarę popularną u nas, czeremchą późną.

Lokalizacja zdjęć: Żyrardów przy ul. Św. Jana, okolice ul. Witosa, ul. Kacperska na przeciw boiska oraz przy kładce PKP.


- Zdjęcia czeremchy pospolitej -
Czeremcha późna, czeremcha amerykańska (Prunus serotina)

Cechy drzewa: Czeremcha późna kwiatCzeremcha późna kwiatyCzeremcha późna to wysokie drzewo do 35 metrów wysokości.
Liście. Liście eliptyczne, karbowano piłkowane, z wierzchu błyszczące, ciemnozielone. Liście po roztarciu bez zapachu.
Kwiaty. Kwiaty białe, bezwonne w długich wzniesionych gronach. Kwiaty są dużo drobniejsze od czeremchy zwyczajnej, a samo kwitnienie odbywa się ok. miesiąc później, na przełomie maja i czerwca, już po rozwoju liści.
Owoce. Owoce czarnawe, drobne i błyszczące. Przysmak dla ptactwa.

Pochodzenie: Ameryka Północna.

Rozmaitości: Czeremcha późna liśćCzeremcha późna gałązka Gatunek bardzo inwazyjny, łatwo rozsiewający się.

Drzewa podobne: Czeremcha późna gałązka jesieniąCzeremcha późna owoce Mylona bywa często z naszą czeremchą zwyczajną.

Lokalizacja zdjęć: Żyrardów ul. Struga, okolice ODK na oś. Żeromskiego, osiedle Teklin.


- Zdjęcia czeremchy amerykańskiej -
Czeremcha Maacka (Prunus maacki)

Cechy drzewa: Czeremcha Maacka pąkiCzeremcha Maacka koraCzeremcha Maacka to drzewo wysokości do 15 metrów. Jedno z najpiękniejszych drzew pod względem wybarwienia kory. Kora gładka, czerwonawo-brązowa, błyszcząca się, łuszcząca się cienkimi, poprzecznymi płatami, zwijającymi się w ruloniki.
Liście. Liście do 12 cm jajowato wydłużone lub eliptyczne, drobno piłkowane, zwężające się w długi, ostry wierzchołek.
Kwiaty. Kwiaty w krótkich gronach.
Owoce. Owoce drobne koloru czarnego.

Pochodzenie: Korea, Chiny, azjatycka część Rosji.

Rozmaitości: Czeremcha Maacka liśćCzeremcha Maacka kwiat Kwitnie w maju. Liście jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono.

Drzewa podobne: Czeremcha Maacka gałązka jesieniąCzeremcha Maacka gałązka Ze względu na korowinę łatwo ją odróżnić od innych drzew i czeremch.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum Rogów.


- -
Czeremcha strona druga


- Drzewa Polski - Atlas drzew -