Daglezja, jedlica - rodzina sosnowate

Gatunki daglezji: znamy 7 gatunków, a w Polsce tylko jeden - daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) i jej odmiana daglezja sina. Nie uprawiana u nas jest daglezja wielkoszyszkowa (Pseudotsuga macrocarpa).


Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii)

Cechy drzewa: Daglezja zielona szyszka wiosnąDaglezja zielona wiosnąW swojej ojczyźnie osiąga nawet 110 metrów wysokości, a średnica pnia dochodzi do 4,5 metra. W Polsce do 55 metrów wysokości - najwyższy gatunek drzewa. Pień prosty, kora gruba, czerwonobrązowa.

Liście. Igły do 3 cm długości, z wierzchu jasnozielone, błyszczące, a od spodu z jaśniejszymi paskami woskowego nalotu. Ułożone na gałązkach grzebieniasto.
Szyszki. Szyszki brązowe do 10 cm długości osadzone na krótkich trzoneczkach. Szyszki są zielonawe w początkowej fazie rozwoju, a następnie brązowieją. Charakterystyczną cechą są ich trójzębne łuski.

Pochodzenie: Zachodnia część Ameryki Północnej.

Rozmaitości: Daglezja zielona gałązkaDaglezja zielona kwitnienie Obok sekwoi jest to najpotężniejsze drzewo iglaste na świecie. Żyje kilkaset lat. Słabo rośnie na glebach suchych, piaszczystych, ubogich i podmokłych. Jednakże jest bardziej odporna na suszę niż świerk pospolity i jodła pospolita. Podczas surowych zim brunatnieją przemarzające igły i opadają. Mało wytrzymała na zanieczyszczenia miejskie. Rozmnaża się z nasion. Dobrze znosi przesadzanie dzięki obfitemu systemowi korzeniowemu. Odporna na grzyba, ale bardzo niszczona przez zwierzynę płową.

Drzewa podobne: Daglezja zielona szyszkaDaglezja zielona szyszka Jeśli na drzewie znajdują się szyszki to nie można daglezjii pomylić z innymi rodzajami drzew, jeśli nie, to dla amatora podobna do jodły czy świerku.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, Warszawskie Łazienki, Żyrardów przy basenie AQUA.


- Zdjęcia daglezji zielonej -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -