Dereń kwiecisty (Cornus florida)

Dereń kwiecisty kwiatDereń kwiecisty kwitnienie
Dereń kwiecisty: kwitnienie

Cechy drzewa: Dereń kwiecisty to drzewo do 4-5 metrów wysokości, a czasami duży krzew. W swojej ojczyźnie osiąga nawet 10 metrów. Pokrój nieregularny, szeroki.

Liście. Liście dość typowe, pojedyncze, naprzeciwległe, jajowate i eliptyczne, z 5–7 parami nerwów. Barwa liści zielona, spodem nieco jaśniejsze. Jesienią przebarwiają się na czerwone i purpurowe tony.
Kwiaty. Kwiaty pojawiają się przed i w trakcie rozwoju liści. Jego małe kwiatostany składają się z gęsto skupionych, okrągłych i bardzo niepozornych zielonkawych kwiatuszków zebranych w grupy po 10-20 sztuku. Otoczone są one 4. białymi podsadki. Początkowo małe podsadki są w czarkach, następnie otwierając się i dojrzewając przyjmują kształ śmigiełek.
Kwitnienie Kwitnie już pod koniec kwietnia i na początku maja.
Owoce. Żółte lub czerwone pestkowce o cylindrycznym kształcie i długości ok. 1 cm, zgrupowane po 2 - 10 sztuk.

Dereń kwiecisty liśćDereń kwiecisty kora
Dereń kwiecisty: liść i kora drzewa

Pochodzenie: Ameryka Północna - USA i Kanada (wschodnie wybrzeża, od południowych części stanu Maine w USA i prowincji Ontario w Kanadzie do północnej części Florydy i wschodniej części Teksasu) oraz wschodnia część Meksyku.

Rozmaitości: Dereń kwiecisty wrażliwy jest na nasze większe przymrozki. U nas rzdako kiedy owocuje. Dostępne jest wiele jego dekoracyjnych odmian o przeróżnych kolorach podsadek - od różowych, czerwonawych, kremowych po żółtawe.

Dereń kwiecisty owoceDereń kwiecisty liście jesienią
Dereń kwiecisty: owoce i jesienne liście

Drzewa podobne: Początkowo bardzo przypomina derenia kousa. Różnica jest w korowinie, kwiatach - kształt podsadek jest inny i owocach. Kwitnie też dużo wcześniej od derenia kousa. Owoce ma podobne do naszego derenia właściwego, ale o jaskrawszej barwie.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie i w Powsinie, Ogród Botaniczny w Łodzi.- -
« Dereń strona poprzednia                     Dereń strona pierwsza »


- Drzewa Polski - Atlas drzew -