Eukomia rodzina eukomiowate

Gatunki eukomii: Znany jest jeden gatunek - eukomia wiązowata (Eucommia ulmoides).


Eukomia wiązowata (Eucommia ulmoides)

Eukomia wiązowata pąkEukomia wiązowata pęd
Eukomia wiązowata: pąk i pęd

Cechy drzewa: Eukomia wiązowata to drzewo rosnące do 20 metrów wysokości. U nas zazwyczaj niższe - tylko do 8-10 metrów. Na młodych konarach i drzewach kora ciemnoszara i dość gładka. Z wiekiem staje się spękana, a w spękaniach jasnobrązowa. Pędy są nagie, wewnątrz z wąskim, blaszkowato podzielonym rdzeniem.

Liście. Liście zielone, błyszczące, ustawione skrętolegle. Kształt eliptyczny wydłużony. Rozmiar 5–15 cm długości i 2,5–7 cm szerokości. Szczyt liścia długo zaostrzony. Brzeg piłkowany. Wiszą na delikatnie owłosionym ogonku o długości od 1,5 - 2,5 cm. Młode liście brązowo owłosione, z wiekiem owłosienie pozostaje tylko na wiązkach przewodzących. Jesienią liście eukomii przybierają delikatnie słomkowe tony.
Kwiaty. Kwiaty rozwijają się wczesną wiosną przed rozwojem liści. Drobne, osadzone na krótkich szypułkach i pozbawione okwiatu. Wiatropylne, rozdzielnopłciowe, męskie skupione są w pęczkach w kątach liści. Składają się z 5–12 pręcików o bardzo krótkich nitkach, ale z dość długimi, czerwonawobrązowymi pylnikami. Kwiaty żeńskie rozwijają się pojedynczo w kątach liści. Składają się z pojedynczej zalążni tworzonej z dwóch owocolistków, tworzących jedną komorę. Zalążnia jest naga, wydłużona i spłaszczona. Zawiera dwa zalążki. Na szczycie zalążni znajduje się krótka, dwudzielna szyjka z dwoma znamionami.
Owoce. Owoc to mocno wydłużony i spłaszczony, jasnozielonkawy, oskrzydlony orzeszek. Ma 3–4 cm długości i 1,2 cm szerokości. Zawiera jedno długie, równowąskie nasiono.

Eukomia wiązowata liścieEukomia wiązowata liście
Eukomia wiązowata: liście drzewa

Pochodzenie: Chiny.

Rozmaitości: Eukomia wiązowata bywa wykorzystywana w Chinach jako roślina lecznicza. Ceniona jako źródło gutaperki (sok mleczny, który twardnieje) i drewna używanego w meblarstwie oraz na opał. W Polsce spotykana tylko w kolekcjach i w ogródkach hobbystów. Wytrzymuje nasze mrozy.

Drzewa podobne: Przypomina nieco wiązowce i mniej popularne u nas wiązy o dużuch liściach. Owoc przypomina nieco owoc ośnieży.

Eukomia wiązowata liście jesieniąEukomia wiązowata kora
Eukomia wiązowata: liście jesienią i kora drzewa

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, Muzeum Ziemi w Warszawie, Ogród Japoński we Wrocławiu.


- -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -