Grab - rodzina brzozowate

Gatunki grabu: ok. 25 gatunków, w Polsce tylko jeden - grab pospolity (Carpinus betulus). Pozostałe znane to: grab sercowaty (Carpinus cordata), grab japoński (Carpinus japonica), Carpinus cordiana Walt., Carpinus orientalis Mill., Carpinus spp., Ostrya carpinifolia Scop., Ostrya spp.


Grab pospolity (Carpinus betulus) Gatunek rodzimy

grab pospolity kwiatostanyGrab pospolity liść wiosennyGrab pospolity liśćGrab pospolity gałązka
Grab pospolity
kwiatostany
Grab pospolity liść wiosenny
Grab pospolity liść
Grab pospolity gałązka


Grab pospolity owocGrab pospolity wnętrze owocaGrab pospolity jesiennjy liśćGrab pospolity owoc jesienią
Grab pospolity owoc
Grab pospolity owoc zoom
Grab pospolity liść jesienny
Grab pospolity owoc jesienny


Grab pospolity

Grab pospolity

Grab pospolity kora

Grab pospolity kora

Cechy: Grab pospolity osiąga wysokość do ok. 25 m i średnicę do 100 cm, posiada wysoką, gęstą koronę. Drzewo kończy swój wzrost w wieku 120-150 lat. Pień prosty o falistej powierzchni do wys. 10 m bez gałęzi, przeważnie nieregularny. Kora na gałęziach jednorocznych oliwkowo-brunatna, 2-3-letnich brunatno-czerwona, od ok. 6 roku szara i gładka. Liście skrętoległe, pojedyncze, podwójnie piłkowane z 1 cm ogonkiem. U nasady sercowate, długości do 10 cm, ciemnozielone, na nerwach lekko owłosione. Na jesieni jasnożółte. Kotki kwiatowe pojawiają się wraz z liśćmi. Owocostany długości kilku centymetrów. Owocem jest orzeszek w trójklapowej okrywie służącej jako organ lotny.

Rozmaitości: Grab, według niektórych autorów, w korzystnych warunkach rośnie do 300 lat. Jednak inwentaryzacja starych grabów określa wiek jednego z nich na 198 lat. Rośnie on w Gołuchowie. Jego wymiary to: wysokość 20 m, obwód 374 cm, pierśnica 119 cm. Rośnie on w sławnym arboretum założonym w XIX wieku. Gatunek ten występuje na glebach żyznych, świeżych. Jest to gatunek klimatu umiarkowanego. Wrażliwy na zimno i cierpi od mrozów. Drewno ciężkie, twarde, nadaje się do toczenia, wyrabia się z niego narzędzia, koła, itp. Grab może być stosowany jako drzewo żywopłotowe, gdyż dobrze znosi przycinanie.

Pochodzenie: Euroazja i Ameryka Północna.

Lokalizacja zdjęć: Żyrardów, park Dittricha. Warszawskie Łazienki Królewskie.


- Zdjęcia grabu pospolitego -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -