Grab - rodzina brzozowate

Gatunki grabu: ok. 25 gatunków, w Polsce tylko jeden - grab pospolity (Carpinus betulus). Pozostałe znane to: grab sercowaty (Carpinus cordata), grab japoński (Carpinus japonica), Carpinus cordiana Walt., Carpinus orientalis Mill., Carpinus spp., Ostrya carpinifolia Scop., Ostrya spp.


Grab pospolity (Carpinus betulus) Gatunek rodzimy

Cechy drzewa: Grab pospolity kwiatostanyGrab pospolity pąki kwiatoweGrab pospolity osiąga wysokość do ok. 25 metrów i średnicę do 100 cm. Posiada wysoką, gęstą koronę. Drzewo kończy swój wzrost w wieku 120-150 lat. Pień prosty o falistej powierzchni, do wys. 10 metrów bez gałęzi, przeważnie nieregularny. Kora na gałęziach jednorocznych oliwkowo-brunatna, 2-3-letnich brunatno-czerwona, od ok. 6 roku szara i gładka.
Kwiaty. Kwiaty żeńskie są niepozorne i tworzą luźne, wzniesione kłosy, kwiaty męskie wyrastają na szczytach gałązek i tworzą zielonkawe kotki o długości 3,5–5 cm. Kotki kwiatowe pojawiają się wraz z liśćmi.
Liście. Liście skrętoległe, pojedyncze, podwójnie piłkowane z 1 cm ogonkiem. U nasady sercowate, długości do 10 cm, ciemnozielone, na nerwach lekko owłosione. Na jesieni przebarwiają się na jasnożółte tony.
Owoce. Owocostany długości kilku centymetrów. Owocem jest orzeszek w trójklapowej okrywie służącej jako organ lotny.

Pochodzenie: Euroazja i Ameryka Północna.

Rozmaitości: Grab pospolity liśćGrab pospolity owoc Grab pospolity, według niektórych autorów, w korzystnych warunkach rośnie nawet do 300 lat. Jednak inwentaryzacja starych grabów określa wiek jednego z najstarszych z nich na 198 lat. Rośnie on w Gołuchowie. Jego wymiary to: wysokość 20 m, obwód 374 cm, pierśnica 119 cm. Rośnie on w sławnym arboretum założonym w XIX wieku.

Gatunek ten występuje na glebach żyznych, świeżych. Jest to gatunek klimatu umiarkowanego. Wrażliwy na zimno i cierpi od dużych mrozów.

Drewno ciężkie, twarde, nadaje się do toczenia, wyrabia się z niego narzędzia, koła, itp. Grab może być stosowany jako drzewo żywopłotowe, gdyż dobrze znosi przycinanie.

Drzewa podobne: Grab pospolity liść zimąGrab pospolity jesienne przebarwienia Grab jest raczej łatwy do identyfikacji. Chociaż początkujący przyrodnik często myli go z bukiem.

Lokalizacja zdjęć: Żyrardów, park Dittricha i okoliczne lasy i parki. Warszawskie Łazienki Królewskie.


- Zdjęcia grabu pospolitego -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -