Grujecznik - rodzina grujecznikowate

Gatunki grujecznika: znane są 2 gatunki w Polsce, w parkach rzadko spotkać można grujecznik japoński. Mnie w arboretach udało się spotkać jeszcze ten drugi gatunek - grujecznik wspaniały.


Grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum)

Cechy drzewa: Grujecznik japoński - kwiatyGrujecznik japoński - pąki liścioweW Polsce grujecznik japoński to drzewo do 20 metrów wysokości, a w Japonii nawet do 30 metrów.  Kora płytko bruzdowana i łuszcząca się, koloru szarawego. Cienkie, błyszczące pędy koloru czerwonobrązowego.
Liście.Liście pojedyncze, naprzeciwległe, okrągłe lub sercowate. Długość liścia do 10 cm, brzeg karbowano-piłkowany. Wiosną listki koloru brązowawo-czerwonego, następnie niebieskawo-zielone, a na jesieni żółte lub pomarańczowo-czerwone.
Kwiaty. Kwiaty czerwonawe, bez okwiatu pojawiają się na wiosnę przed rozwojem liści.
Owoce. Owocami są zielone, rożkowate, wyprostowane mieszki o długości do 2-3 cm. Pozostają na drzewach do późnej jesieni - po opadnięciu liści. Nasiona drobne, brązowawe i oskrzydlone.

Pochodzenie: Japonia.

Rozmaitości: Grujecznik japoński - liśćGrujecznik japoński - pierwsze liście Łatwo rozmnaża się z nasion i sadzonek zielonych. Bardzo wrażliwy na suszę. Woli stanowiska zacienione. Wymaga żyznych, próchniczych i świeżych gleb. Wytrzymały na niskie temperatury. Opadłe liście wydzielają fantastyczny, cynamonowy i karmelowy zapach pieczonego ciasta.

Drzewa podobne: Grujecznik japoński liście jesieniąGrujecznik japoński - owoce Popularnych podobnych drzew brak. Grujecznik wspaniały ma bardziej okrągławe liście, owoce - strąki też bardziej zaokrąglone.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, Park w Łazienkach w Warszawie, Park w Kołobrzegu, ogródek autora.


- Zdjęcia grujecznika japońskiego -
Grujecznik wspaniały (Cercidiphyllum magnificum)

Cechy drzewa: Grujecznik wspaniały - kwiatyGrujecznik wspaniały - pąki liścioweW Polsce grujecznik wspaniały to drzewo do 10-15 metrów wysokości, a w Japonii nawet do 20 metrów. Kora gładka niełuszcząca się.
Liście.Liście pojedyncze, naprzeciwległe, okrągłe. Długość liścia do 12 cm, brzeg karbowano-piłkowany. Wiosną listki koloru brązowawo-czerwonego, a na jesieni żółtawe.
Kwiaty. Kwiaty czerwonawe, bez okwiatu, pojawiają się na wiosnę przed rozwojem liści.
Owoce. Owocami są zielone, rożkowate, zaokrąglone mieszki długości 3-4 cm. Pozostają na drzewach do późnej jesieni, nawet po opadnięciu liści. Otwierają się pękając na połowy i wypuszcają drobne, brązowawe i oskrzydlone nasiona.

Pochodzenie: Japonia.

Rozmaitości: Grujecznik wspaniały - koraGrujecznik wspaniały - owoc Spotykany u nas tylko w kolekcjach i arboretach. Gatunek został wprowadzony do zachodniej uprawy w 1920 roku dzięki nasionom wysłanym z Uniwersytetu w Tokio do arboretum Arnolda. Jednak drzewa z tego wprowadzenia nie rosną już tam. Do ​​Europy nasiona z Tokio dotarły w 1928 roku. Jako pierwsze pojawiły się w Ogrodzie Botanicznym w Geteborgu w Szwecji (tam też żadne stare okazy nie dotrwały do dziś), jak i w arboretum w Kórniku w Polsce.

Drzewa podobne: Grujecznik wspaniały liście jesieniąGrujecznik wspaniały - owoce Bardzo podobny do grujecznika japońskiego ale ma większe, okrągłe liście i bez sercowatych kształtów. Nie przebarwia się tak ślicznie jesienią i nie wydziela wspaniałych aromatów. Posiada rogowato wygięte owoce. Jest bardziej wytrzymały na niskie temperatury.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -