Jesion pensylwański (Fraxinus pennsylvanica)

Jesion pensylwański pąkJesion pensylwański wiosną
Jesion pensylwański: pąk, kwiaty i gałązka wiosną

Cechy drzewa: Jesion pensylwański to drzewo o wysokości do 15 metrów. Korona szeroka, a pędy delikatnie zwisające. Pąki brązowe, co odróżnia go od jesionu wyniosłego posiadającego czarne pąki. Liście nieparzysto pierzaste złożone z 5 do 9 listków. Listki do 15 cm długości, podłużnie jajowate, delikatnie piłkowane. Liście przebarwiają się wczesną jesienią od jasnej zieleni po intensywne odcienie żółtego. Kwiaty typowe dla jesionów, zebrane w wiechę. Owoce to wąskie i długie na 7 cm oskrzydlone orzeszki.

Pochodzenie: Ameryka Północna.

Jesion pensylwański pąkJesion pensylwański liście
Jesion pensylwański: brązowy pąk i liście drzewa

Rozmaitości: Drugi po rodzimym jesionie wyniosłym najczęściej występujący przedstawiciel rodzaju jesion w Polsce. Jesion pensylwański do Europy został sprowadzony w 1783 roku a do Polski w 1808 roku. Pierwszy z jesionów, który traci liście już w połowie września. Często wykorzystywany do nasadzeń wzdłuż jezdni wlotowych do miast. Bardzo dekoracyjny jesienią w czasie przebarwień.

Jesion pensylwański owoceJesion pensylwański jesienią
Jesion pensylwański: owoce i złote liście jesienią

Drzewa podobne: Bardzo podobny jest jesion amerykański, który jednak u nas występuje bardzo rzadko i przebarwia się na czerwonawo-fioletowe barwy jesienią. Dla początkującego badacza przyrody podobny będzie też jesion wyniosły. Najłatwiej te jesiony odróżnić wiosną i jesienią. Wiosną, gdyż jesionolistny ma czarne pąki, a jesienią na podstawie szybko przebarwiających się na żółto oraz złoto i szybko opadających liści jesionu pensylwańskiego. Jesion wyniosły się nie przebarwia (przebarwia się jedynie jego żółtopędowa odmiana 'Jaspidea').

Odmiany:
'Crispa' - bardzo dekoracyjna odmiana o kulistej koronie i poskręcanych, pokrzywionych liściach, do 10 metrów wysokości.
'Zundert' - odmiana o szerokostożkowatej koronie, do 20 metrów wysokości.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie. Cmentarz, Szkoła Podstawowa numer 3 oraz ulica Piaskowa w Żyrardowie. Warszawa ul. Marszałkowska róg Nowolipie.


- Zdjęcia jesionu pensylwańskiego -
Jesion mannowy (Fraxinus ornus)

Jesion mannowy wiosnąJesion mannowy pąk
Jesion mannowy: pąk i gałązka wiosną

Cechy drzewa: Wysokość jesionu mannowego dochodzi do 15 metrów. Bardzo dekoracyjne drzewo - kwiatostany tworzą kremowe wiechy.


Pochodzenie: Południowa i zachodnia Europa oraz Azja Mniejsza.

Jesion mannowy liśćJesion mannowy kwiaty
Jesion mannowy: liść i białe kwiaty

Rozmaitości: Nazwa jego pochodzi od soku wydzielanego z uszkodzonych pędów, który krzepnąc tworzy tzw. mannę mającą zastosowanie w medycynie (posiada właściwości przeczyszczające).

Jesion mannowy owoceJesion mannowy liście
Jesion mannowy: owoce i liście

Drzewa podobne: Niektóre mniej znane u nas jesiony.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, park w Żelazowej Woli, Pola Mokotowskie w Warszawie.


- Zdjęcia jesionu mannowego -
« Jesion strona poprzednia                     Jesion strona następna »

- Drzewa Polski - Atlas drzew -