Karagana - rodzina bobowate

Gatunki karagany: znanych jest 91 gatunków karagany, z czego w Polsce rosną głównie dwa: karagana syberyjska (Caragana arborescens) i rzadko spotykana karagana podolska (Caragana frutex).

Natomiast w kolekcjach dendrologicznych można spotkać jeszcze takie gatunki karagany: karagana Boisa, karagana ałtajska, karagana ciernista, karagana niepewna, karagana pomarańczowa, karagana krótkocierniowa, karagana gęsta, karagana wielkokwiatowa i karagana drobnolistna.


Karagana syberyjska, żółta akacja, akacja syberyjska
(Caragana arborescens)

Karagana syberyjska - wiosenny liśćKaragana syberyjska - kwiat
Karagana syberyjska: wiosenne liście i kwiat

Cechy drzewa: Karagana syberyjska to najczęściej niewysoki krzew do 3-4 metrów lub małe drzewo do 1,5-2,5 metra wysokości. Kora brązowozielonkawa, delikatnie łuszcząca się. W młodości zielonkawa, a pędy delikatnie owłosione.

Liście. Liście intensywnie zielone, złożone, składające się z 8-12 małych, eliptycznych listków. Karagana syberyjska bardzo wcześnie rozpoczyna wiosną wegetację.
Kwiaty. Kwiaty żółte, motylkowate, zebrane w wiązki po 2-4 sztuki lub pojedyncze. Roślina miododajna.
Kwitnienie. Karagana syberyjska kwitnie w połowie maja.
Owoce. Owoce w postaci 5 cm długości małych strąków. Początkowo zielone, potem brązowobrunatne.

Pochodzenie: Wschodnia Europa, Syberia, Mongolia, Kazachstan, Ałtaj.

Karagana syberyjska - liśćKaragana syberyjska - owoce
Karagana syberyjska: liść i owoce

Rozmaitości: Wprowadzona została do europejskich ogrodów już w 1752 roku przez Ogród Botaniczny w Sankt Petersburgu. Nazwa rodzajowa pochodzi od miasta Karaganda w Kazachstanie.

Karagana syberyjska lubi częste cięcie i z powodzeniem nadaje się na żywopłoty. Bardzo wytrzymała na długie susze i większe mrozy. Dobrze znosi miejskie zanieczyszczenia powietrza i gleby. Nie ma żadnych wymagań glebowych i stanowiskowych. Roślina pionierska. Wykorzystywana bywa przez zieleń miejską do różnych celów. Jest schronieniem dla wielu owadów i ptaków.

Karagana syberyjska - pędy jesieniąKaragana syberyjska - pokrój jesienią
Karagana syberyjska: pędy i pokrój jesienią

Drzewa podobne: Karagana syberyjska przypomina małe drzewko robinii (akacji) lub amorfy krzewiastej. Warto zwracać uwagę nie zielonkawe pędy.

Lokalizacja zdjęć: Żyrardów os Wschód, tereny przedszkoli i ogródków jordanowskich. Ogródek autora.

OOdmiany karagany syberyjskiej: Do najczęściej spotykanych odmian karagany syberyjskiej należą 'Lorbergii' - o bardzo wąskich liściach, 'Pendula' - parasolka o przewisających pędach, 'Walker' - parasolka o wąskich liściach i zwisających pędach.

- -

- Drzewa Polski - Atlas drzew -