Kasztanowiec japoński (Aesculus turbinata)

Kasztanowiec japoński pierwsze liścieKasztanowiec japoński gałązka wiosną
Kasztanowiec japoński: pierwsze liście i gałązka wiosną

Cechy drzewa: Kasztanowiec japoński to drzewo rosnące w naturalnych warunkach do 40 metrów wysokości. U nas dużo mniej - do 20 metrów. Korona wąska i kopulasta, często nisko ugałęziona.

Liście. Liście ma siedmio-, trój- lub pięcio-palczaste. Duże, nawet do 35-40 cm szerkości i 50 cm długości. Widoczny wyraźnie nerw główny poszczególnych listków. Ogonki liściowe długie.
Kwiaty. Kwiaty białe z czerwonymi plamkami, podobne do kwiatów kasztanowca białego. Zebrane w dużych wiechach do 25 cm wysokości. Wiechy węższe od wiech kasztanowca białego.
Kwitnienie. Kasztanowiec japoński kwitnie od II dekady maja.
Owoce. Owoce duże, do 5-8 cm szerokości, elipsoidalne, o kształcie małych gruszek. Większe od owoców kasztanowca białego. Łupiny twarde, grube, brązowawe, szorstkie ale bez kolców. Zawierają po 1-2 kasztany o 15-20% większe od nasion naszego kasztanowca białego. Kasztany ciemnobrązowe z charakterystyczną jasną plamką dość dużych rozmiarów.

Pochodzenie: Japonia.

Kasztanowiec japoński pokrój drzewaKasztanowiec japoński pąk kwiatowy
Kasztanowiec japoński: pokrój drzewa i pąk kwiatowy

Rozmaitości: Wytrzymuje z powodzeniem nasze najostrzejsze zimy. Nie atakuje go tak masowo szkodnik szrotówek kasztanowcowiaczek. Warty jest szerszego rozpowszechnienia w naszych parkach. Owocuje dużo słabiej niż nasze kasztanowce białe. Często spotykany w arboretach i ogrodach botanicznych. Widywany wśród nowych nasadzeń miejskich.

Kasztanowiec japoński kwiatKasztanowiec japoński niedojrzały owoc
Kasztanowiec japoński: kwiat i niedojrzały owoc

Drzewa podobne: W czasie kwitnienia bardzo podobny do naszego kasztanowca białego, od którego kwitnie ze 2-3 tygodnie później. Dopiero w czasie owocowania lepiej widać istotne różnice między tymi drzewami. Różnice są też widoczne wiosną po wypuszczeniu pierwszych liści, ich kolor nie jest soczysto zielony, lecz o kilka tonów bledszy.

Kasztanowiec japoński liśćKasztanowiec japoński owoc
Kasztanowiec japoński: liść i owoc

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, Pola Mokotowskie w Warszawie.


- Zdjęcia kasztanowca japońskiego -
Kasztanowiec krwisty (Aesculus pavia)

Kasztanowiec krwisty pierwsze liścieKasztanowiec krwisty gałązka wiosną
Kasztanowiec krwisty: kwiatostan i kwiaty

Cechy drzewa: Kasztanowiec krwisty to niskie drzewo rosnące w naturalnych warunkach do 5-6 metrów wysokości. U nas niższy.

Liście. Liście pięcioplaczaste dość typowe. Bardziej przypomninają kasztanwoca żółtego. Listki lancetowate, jajowate lub wąsko podłużne, lekko omszone od spodu, zwłaszcza w kątach nerwów. Nieregularnie, ostro, często podwójnie ząbkowane. Łodygi liściowe zielono-czerwone. Jesienią liście delikatnie przebarwiają się na żółtawe barwy.
Kwiaty. Kwiaty w wiechach, intensywnie czerwone, węższe od kwiatów kasztanowca czerwonego i posiadające zamknięte płatki. Przez co mniej urokiwe.
Kwitnienie. Kasztanowiec krwisty kwitnie w połowie maja.
Owoce. Owoce gładkie bez kolców, nieco wydłużone.

Pochodzenie: Pochodzi z południowych Stanów Zjednoczonych.

Kasztanowiec krwisty liścieKasztanowiec krwisty liść
Kasztanowiec krwisty: liście i liść

Rozmaitości: Wprowadzony do handlu, według Aitona, już w 1711. Wytrzymuje niskie mrozy. Nie atakuje go szkodnik szrotówek. Bardzo rzadko spotykany u nas. Tworzy mieszańce wraz z kasztanowcem żółtym pod nazwą kasztanowiec mieszany (Aesculus × hybrida)

Kasztanowiec krwisty liście jesieniąKasztanowiec krwisty pąk jesienią
Kasztanowiec krwisty: pąk i liście jesienią

Drzewa podobne: Po liściach trudno go rozpoznać. Kwiaty i owoce bardzo ułatwiają identyfikację.

Lokalizacja zdjęć: Pola Mokotowskie w Warszawie.


- -
« Kasztanowiec strona pierwsza                     Kasztanowiec strona następna »


- Drzewa Polski - Atlas drzew -