Kłokoczka - rodzina kłokoczkowate

Gatunki kłokoczki: 12 gatunków na świecie, w Polsce występuje głównie tylko jeden gatunek: kłokoczka południowa (Staphylea pinnata).

Inne kłokoczki, które możemy spotkać w kolekcjach dendrologicznych to kłokoczka trójlistkowa (Staphylea trifolia), kłokoczka Bolandera (Staphylea bolanderi), kłokoczka kolchidzka (Staphylea colchica) i Staphylea elegans.


Kłokoczka południowa (Staphylea pinnata)

Kłokoczka południowa pąk kwiatowyKłokoczka południowa kwiatostan
Kłokoczka południowa: pąk kwiatowy i kwiaty

Cechy drzewa: Kłokoczka południowa to małe drzewo o wysokości do 4, góra 5 metrów. Korę ma niebieskawobrązową z białymi prążkami.

Liście. Liście naprzeciwległe, złożone z 5-7 podłużnie jajowatych, zaostrzonych, drobno ząbkowanych listków. Spodnia strona liści zabarwiona jest na kolor szarozielony, wierzchnia intensywnie zielona. Ogonki liści długie, z wierzchu rynienkowate.
Kwiaty. Kwiaty ma obupłciowe, koloru białego, czasami różowawe, dzwonkowate, zebrane w zwisające grona.
Kwitnienie. Kłokoczka południowa kwitnie w maju lub czerwcu.
Owoce. Owoc stanowi pęcherzykowato rozdęta torebka koloru zielonego. Wewnątrz niej znajdują się 2-3 błyszczące, żółtobrązowe nasiona wielkości ziaren grochu. Nasiona są jadalne.

Pochodzenie: Kłokoczka południowa jest przedstawicielem ciepłolubnej flory Europy Południowej, Kaukazu i Azji Mniejszej. W Polsce rośnie tylko na południu na nielicznych stanowiskach na Śląsku, Wyżynie Małopolskiej, Podkarpaciu i Beskidach.

Kłokoczka południowa kwiatKłokoczka południowa korowina
Kłokoczka południowa: kwiat i korowina

Rozmaitości: Dawniej z nasion kłokoczki uzyskiwano olej służący do oświetlenia. Roślina ta na stanowiskach naturalnych objęta została ochroną gatunkową. Ze względu na ładne owoce (szczególnie jesienią) polecana do przydomowych ogródków. Nazwa drzewa pochodzi od nasion, które na wietrze dźwięcznie klekocą (kłokoczą).

Kłokoczka południowa liśćKłokoczka południowa owoc
Kłokoczka południowa: liść i owoc drzewa

Drzewa podobne: Po samych liściach trudna do rozróżnienia. W momencie kwitnienia i owocowania idenyfikacja kłokoczki jest ułatwiona.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, Ogród Botaniczny UW, park SGGW w Warszawie.


- Zdjęcia kłokoczki południowej -




- Drzewa Polski - Atlas drzew -