Kruszyna - rodzina szakłakowate

Gatunki kruszyny: znane jest 9 gatunków kruszyny - w Polsce tylko kruszyna pospolita (Frangula alnus).


Kruszyna pospolita (Frangula alnus) Gatunek rodzimy

Kruszyna pospolita pąkKruszyna pospolita pąk kwiatowy
Kruszyna pospolita: pąki i gałązka wiosną

Cechy drzewa: Kruszyna pospolita to duży krzew lub drzewo do 5 metrów wysokości. Gałązki cieniutkie, kruche - łatwo łamiące się i bez cierni. Kruszyna ma pączki bez łusek.

Liście.Liście ustawione są skrętolegle, małe - długości od 3 do 5 cm z krótkim ogonkiem. Szerokoeliptyczne lub odwrotnie jajowate, całobrzegie. Po środku przechodzi nerw główny, a po obu jego stronach kilka łukowatych nerwów bocznych. Wierzch liścia jest ciemniejszy niż jego spodnia strona. Liście jesienią przebarwiają się na delikatnie żółty kolor.
Kwitnienie. Kruszyna pospolita kwitnie w I dekadzie maja. Potrafi powtarzać kwitnienie w sierpniu.
Kwiaty. Kwiaty są drobne, niepozorne, wyrastają po kilka z kątów liści na krótkich szypułkach. Są obupłciowe i 5-krotne. Płatki zielonkawe z zewnątrz i białe wewnątrz.
Owoc. Owocem jest mały, czarny, kulisty pestkowiec. W środku mieszczą się 2–3 jajowate nasiona. Owoce nie dojrzewają równocześnie na drzewach, w tym samym czasie można zauważyć owoce zielonkawe, czerwonawe i te dojrzałe barwny czarnej.

Kruszyna pospolita kwiatKruszyna pospolita owoc
Kruszyna pospolita: kwiat i owoc

Pochodzenie: Europa, Azja Mniejsza, Północna Afryka.

Rozmaitości: Kruszyna pospolita objęta jest częściową ochroną gatunkową w Polsce w celu zabezpieczenia gatunku z powodu zbyt intensywnego pozyskiwania kory kruszyny do celów prozdrowotnych. Jest to roślina trująca - owoce zjedzone w większych ilościach powodują u ludzi wymioty i silną biegunkę.

Kruszyna pospolita liśćKruszyna pospolita jesień
Kruszyna pospolita: liść i jesienne przebarwienia

Drzewa podobne: Ze względu na owoce podobny jest szakłak, który ma jednak większe i bardziej okrągłe liście i ciernie, oraz czeremcha pospolita - też z większymi i jaśniejszymi liśćmi oraz z owocami na dłuższych ogonkach.

Lokalizacja zdjęć: Żyrardów ul. Spokojna i okolice Międzyborowa.


- Zdjęcia kruszyny pospolitej -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -