Kruszyna - rodzina szakłakowate

Gatunki kruszyny: znane jest 9 gatunków kruszyny - w Polsce tylko kruszyna pospolita (Frangula alnus).


Kruszyna pospolita (Frangula alnus) Gatunek rodzimy

Cechy drzewa: Kruszyna pospolita pąkKruszyna pospolita pąk kwiatowy Kruszyna pospolita to krzew lub drzewo do 5 metrów wysokości. Gałązki cieniutkie, kruche - łatwo łamiące się i bez cierni.

Liście.Liście ustawione są skrętolegle, małe - długości od 3 do 5 cm z krótkim ogonkiem. Szerokoeliptyczne lub odwrotnie jajowate, całobrzegie. Po środku przechodzi nerw główny, a po obu jego stronach kilka łukowatych nerwów bocznych. Wierzch liścia jest ciemniejszy niż jego spodnia strona. Liście jesienią przebarwiają się na delikatnie żółty kolor. Kruszyna ma pączki bez łusek.
Kwiaty. Kwiaty są drobne, niepozorne, wyrastają po kilka z kątów liści na krótkich szypułkach. Są obupłciowe i 5-krotne. Płatki zielonkawe z zewnątrz i białe wewnątrz.
Owoc. Owocem jest mały, czarny, kulisty pestkowiec. W środku mieszczą się 2–3 jajowate nasiona. Owoce nie dojrzewają równocześnie na drzewach, w tym samym czasie można zauważyć owoce zielonkawe, czerwonawe i te dojrzałe barwny czarnej.

Pochodzenie: Europa, Azja Mniejsza, Północna Afryka.

Rozmaitości: Kruszyna pospolita kwiatKruszyna pospolita owoc Kruszyna pospolita objęta jest częściową ochroną gatunkową w Polsce w celu zabezpieczenia gatunku z powodu zbyt intensywnego pozyskiwania kory kruszyny do celów prozdrowotnych. Jest to roślina trująca - owoce zjedzone w większych ilościach powodują u ludzi wymioty i silną biegunkę.

Drzewa podobne: Kruszyna pospolita liśćKruszyna pospolita jesień Ze względu na owoce podobny jest szakłak, który ma jednak większe i bardziej okrągłe liście i ciernie, oraz czeremcha pospolita - też z większymi i jaśniejszymi liśćmi oraz z owocami na dłuższych ogonkach.

Lokalizacja zdjęć: Żyrardów ul. Spokojna i okolice Międzyborowa.


- Zdjęcia kruszyny pospolitej -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -