Kwaśnodrzew - rodzina wrzosowate

Gatunki kwaśnodrzewu: tylko jeden gatunek - kwaśnodrzew konwaliowy (Oxydendrum arboreum) - bardzo sporadycznie spotykany w naszych arboretach i ogródkach przydomowych.


Kwaśnodrzew konwaliowy (Oxydendrum arboreum)

Cechy drzewa: Kwaśnodrzew konwaliowy kwiatKwaśnodrzew konwaliowy kwiaty Kwaśnodrzew konwaliowy to drzewo liściaste do 10 metrów wysokości. W Stanach Zjednoczonych na dobrych stanowiskach nawet do 30 metrów wysokości. Korona piramidalna, i owalna. Pień prosty.
Liście. Liście pojedyncze, lancetowate zielone, dość duże do 15 cm długości i 8 cm szerokości. Na brzegu delikatnie ząbkowane. Jesienią liście przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono. Bardzo dekoracyjne drzewo o tej porze roku.
Kwiaty. Kwiaty to zebrane w wiechy białe dzwoneczki do 1 cm szerokości. Wiechy do 20 cm długości. Przypominają konwalie - stąd polska nazwa drzewa.
Owoce. Owoce w postaci zdrewniałych kapsułek - w Polsce jednak raczej nie owocuje.

Pochodzenie: Wschodnia część USA.

Rozmaitości: Kwaśnodrzew konwaliowy liściKwaśnodrzew konwaliowy przebarwienia Bardzo płęknie przebarwiające się drzewo. Preferuje kwaśne podłoże. Kwitnie bardzo późno - w lipcu i sierpniu, ale obficie. Idealne jako soliter. Kwaśnodrzew konwaliowy jest mrozodporny, ale nie znosi suszy. U nas spotykany tylko w kolekcjach dendrologicznych.

Drzewa podobne: Kwaśnodrzew konwaliowy jesieńKwaśnodrzew konwaliowy zimą Liście w czasie jesiennych przebarwień przypominają czeremchę późną, jednak są od nich więsze i szersze. Wiechy kwiatowe i owoce dość dobrze pozwalają na jego identyfikację.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -