Lilak, bez - rodzina oliwkowate

Gatunki lilaka: lilaki to najczęściej krzewy bądź małe drzewka. Znamy ich 28 gatunków. Najpopularniejszy w Polsce to lilak zwyczajny zwany potocznie bzem. Inne u nas rzadziej spotykane w starych parkach oraz w ogrodach dendrologicznych to lilak Meyera, lilak Josiki (węgierski), lilak chiński, lilak ottawski, lilak amurski i lilak japoński.


Lilak pospolity, bez, lilak zwyczajny (Syringa vulgaris)

Cechy drzewa: Lilak pospolity pokrój drzewaLilak pospolity pąk Lilak pospolity, zwany potocznie bzem, to niskie drzewo do 8 metrów wysokości. Często w formie krzaczastej z powodu pojawiających się odrostów korzeniowych. Kora szara z wiekiem spękana podłużnie bądź ukośnie.

Liście. Liście szerokojajowate, sercowate do 12 cm długości, ciemnozielone. Jesienią potrafią się przebarwić na żółto, ale nie jest to normą.
Kwiaty. Kwiaty zebrane w wiechy do 20 cm długości. Kolor kwiatów od białego, po jasnoniebieski, niebieski, granatowy, jasnofioletowy, aż po odcienie purpury. W sprzedaży pojawiają się również odmiany wielobarwne. Jedno z piękniejszych u nas drzew w czasie kwitnienia.
Kwitnienie Kwitnie na początku maja.
Owoce. Owocem jest zielona, mała, cylindryczna i dwukomorowa torebka, która pod koniec lata brunatnieje i pęka. Wewnątrz zawiera cztery oskrzydlone, ciemne nasiona. Owoce potrafią utrzymywać się na gałązkach przez całą zimę.

Pochodzenie: Półwysep Bałkański.

Rozmaitości: Lilak pospolity pąk kwiatowyLilak pospolity kwiat Wytrzymały na mrozy. Nie ma żadnych wymagań glebowych. Kwiaty pojawiają się w maju. Najładniej i najobficiej kwitnie na stanowiskach słonecznych. Do Europy został sprowadzony z Turcji w XVI wieku. Młode rośliny nie lubią jednak okresów suszy - warto je polewać. Z biegiem lat tworzy liczne odrosty korzeniowe. Jeśli chcemy prowadzić lilaka jako drzewko, to należy je często usuwać. Wspaniale nadaje się do wazonów, jako kwiat cięty. Niektóre źródła zalecają cięcie kwiatów i usuwanie owoców, celem lepszego kwitnienia w roku następnym i wzmocnienia drzewka. Rozmnażać można z nasion lub odrostów.

Drzewa podobne: Lilak pospolity liśćLilak pospolity liść jesienią Lilak pospolity nie posiada gatunków z którymi można go pomylić. Pąki i kwiaty są wyjątkowe. Chociaż samo rozróżnianie garunków lilaków jest trudne do momentu, gdy nie pojawią się kwiaty.

Lokalizacja zdjęć: Lilaki rosną niemal wszędzie :-).


- Zdjęcia lilaka pospolitego, bzu -
Lilak japoński, amurski (Syringa reticulata, Syringa amurensis)

Cechy drzewa: Lilak japoński wiosnąLilak japoński wiosną Lilak japoński to niskie drzewo do 10 metrów wysokości. Na Daleki Wschodzie osiąga nawet 20 metrów. Kora szarawa i delikatnie łuszcząca się. Gałęzie wyprostowane.

Liście. Liście szerokie, jajowate do 10 cm. długości. Przy wierzchołku zwężone i zaostrzające się. Jesienią przebarwiają się na żółto.
Kwiaty. Kwiaty białe, ecrue w dużych wiechach, silnie pachnące, ale inaczej niż nasze lilaki zwyczajne.
Kwitnienie Lilak japoński kwitnie w połowie czerwca.

Pochodzenie: Chiny, Płw. Koreański, Japonia.

Rozmaitości: Lilak japoński latemLilak japoński liście Uważany jest za odmianę lilaka amurskiego. Kwitnie dużo później niż nasze rodzime lilaki. Bardzo wytrzymały na mrozy. Polecany do przydomowych ogródków na terenie całego kraju. Rośnie większy od naszego lilaka - nie nadaje się do małych ogródków.

Drzewa podobne: Lilak japoński owoceLilak japoński jesienne przebarwienia Lilaki inne niż lilak pospolity są bardzo do siebie podobne. Najlepiej je rozpoznawać w czasie kwitnienia, chociaż są różnice również w liściach.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie.


- -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -