Magnolia - rodzina magnoliowate

Magnolia Siebolda (Magnolia sieboldii)

Cechy drzewa: Magnolia Siebolda pąkMagnolia Siebolda pąk kwiatowy Magnolia Siebolda to małe drzewo do 4 metrów wysokości lub krzew do 3 metrów wysokości i tyleż szerokości.

Liście. Liście zielone, odwrotnie jajowate, średnie - do 15 cm długości.
Kwiaty. Kwiaty kształtu miseczkowatego, białe do 10 cm szerokości z pięknym, bordowym wnętrzem. Kwiaty zwisają na szypukach i składają się z 9 do 12 płatków. Bardzo oryginalne i urokliwe.
Kwitnienie. Magnolia Siebolda kwitnie od początku czerwca. Kwitnienie może trwać aż do połowy lipca.
Owoce. Typowe dla gatunku, ale w Polsce rzadko zawiązuje owoce.

Pochodzenie: Japonia.

Rozmaitości: Błotnia leśna liścieBłotnia leśna owoc Kwitnie późno, jak na magolie - zaczyna dopiero w czerwcu albo w połowie czerwca i czasami aż do końca lipca. Dzięki temu nie jest tak narażona na majowe przymrozki, jak inne wcześnie kwitnące magnolie. Kwiaty pojawiają się długo po rozwoju liści. Nie znosi suszy - preferuje osłonięte, cieniste stanowiska i wilgotne podłoże. W czasie letnich braków opadów należy ją obficie podlewać. Rośnie dość wolno. Jest narodowym kwiatem KRLD.

Drzewa podobne: Magnolia Siebolda liścieMagnolia Siebolda liść Ze względu na zwisające, białe, miseczkowate kwiaty, bardzo przypomina magnolię Wilsona, która kwitnie 2-3 tygodnie wcześniej od magnoli Siebolda i dużo krócej.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, ogródek autora.- Zdjęcia magnolii Siebolda -Magnolia Wilsona (Magnolia wilsonii)

Cechy drzewa: Magnolia Wilsona pąkMagnolia Wilsona kwiatMagnolia Wilsona to niewysokie drzewo do 6 metrów wysokości. .
Liście. Liście eliptyczne do owalnych. Średniej wielkości - do 12 cm długości oraz 8-10 cm szerokości. Nasada od sercowatej do zaokrąglonej, wierzchołek od ostrego do spiczastego. Ogonek liściowy ok. 2 cm długości, owłosiony.
Kwiaty. Kwiaty rozwijają się w kącikach pędów. Listków okwiatu bywa 9 do 12 i posiadają białą barwę. Zewnętrzne mają eliptyczny kształt i mierzą 5–6 cm długości, natomiast wewnętrzne są odwrotnie jajowate i mają 3–4 cm długości. Pręciki o czerwonych wręcz karmazynowych nitkach.
Owoce. Typowe dla gatunku, w Polsce zawiązuje owoce.

Pochodzenie: Południowo-wschodnie Chiny.

Rozmaitości: Magnolia Wilsona kwiatyMagnolia Wilsona gałązka Kwiaty wyjątkowej urody. Kwitnie pod koniec maja. Magnolia ta cechuje się bardzo małymi przyrostami rocznymi. Spotykana tylko w ogordach botanicznych i kolekcjach dendrologicznych.

Drzewa podobne: Magnolia Wilsona liśćMagnolia Wilsona owoc Bardzo podobna do magnolii Siebolda, od której kwitnie 2 tygodnie wcześniej i ma bardziej eliptyczne liście.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -« Magnolie strona poprzednia                     Magnolie strona następna »


- Drzewa Polski - Atlas drzew -