Metasekwoja chińska - rodzina cypryśnikowate

Gatunki metasekwoji: znamy tylko jeden gatunek - metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) - dość często spotykany w Polsce.


Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides)

Cechy drzewa: Metasekwoja chińska igłyMetasekwoja chińska gałązka Metasekwoja chińska to drzewo iglaste do 35 metrów wysokości. U nas znacznie niższe, ale najstarsze okazy potrafią osiągnąć nawet 20 metrów. Igły opadające na zimę. Korona za młodu stożkowata, a u starych drzew cylindryczna. Kora brązowa, łuszcząca się cienkimi płatami.

Igły. Pędy dwóch rodzajów. Drewniejące z igłami skrętoległymi. Zielone (bez pączków) z igłami naprzeciwległymi i grzebieniastymi w dwóch szeregach. Te niezdrewniałe opadają na zimę razem z igłami. Igły jasnozielone, do 4 cm długości, miękkie, na jesieni brązowawe i rudawe.
Kwiaty. Kwiaty męskie w luźnych zwisających wiechach bądź gronach. Kwiaty żeńskie stojące, pojedyncze.
Szyszki. Szyszki początkowo zielonkawe, potem ciemnobrązowe, zwisają na długich trzonkach, kuliste, do 3 cm średnicy.

Pochodzenie: Chiny. Odkryta w 1941 roku.

Rozmaitości: Metasekwoja chińska koraMetasekwoja chińska zielona szyszka Igły rozwijają się na początku maja, ale później niż igły modrzewiowe. Roślina jednopienna. Metasekwoja jest wytrzymała na mrozy i ma małe wymagania glebowe. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza.

Drzewa podobne: Metasekwoja chińska igły jesieniąMetasekwoja chińska jesienne przebarwienia Wykazuje duże podobieństwo z cypryśnikiem błotnym. Podobnie gubi igły na zimę. O podobieństwach i różnicach metasekwojii i cyprysika błonego przygotowałem wpis blogowy.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie i w Rogowie. Park w Żelazowej Woli. Ogród Botaniczny w Łodzi.


- Zdjęcia metasekwoji chińskiej -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -