Modrzewnik - rodzina sosnowate

Gatunki modrzewnika: znamy tylko jeden gatnek w tym rodzaju - modrzewnik chiński (Pseudolarix amabilis).


Modrzewnik chiński (Pseudolarix amabilis)

Cechy drzewa: Modrzewnik chiński na przedwiośniuModrzewnik chiński wiosną Modrzewnik chiński to rzadkie drzewo iglaste, któremu grozi wyginięcie. Rośnie do 10 metrów wysokości, u nas jednak dużo niżej. Korona stożkowata, gałęzie ułożone poziomo.

Igły. Szpilki do 5 cm długości, płaskie, ciemnozielone. Igły na długopędach są pojedynczo osadzone i rosną skrętolegle. Na krótkopędach są zebrane w pęczki do 30 sztuk. Pęczki te wyglądają, jak malutkie palmy na gałązkach. Jesienią gubi swoje igły.

Pochodzenie: Wschodnie Chiny.

Rozmaitości: Modrzewnik chiński kwiatostanyModrzewnik chiński igły Modrzewnik nie jest w pełni odporny na nasze duże mrozy. Młode osobniki należy okrywać. W Polsce rośnie głównie w arboretach i prywatnych kolekcjach dendrologicznych. Jesienią modrzewnik ślicznie przebarwia się na żółtawe, brązowawe i złotawe barwy.

Drzewa podobne: Modrzewnik chiński gałązkaModrzewnik chiński jesienią Palmowe ułożenie pęczków igieł sprawia, że modrzewnik jest dość łatwy do identyfikacji. Same igły przypominają te rosnące na modrzewiach.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- Zdjęcia modrzewnika chińskiego -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -