Nieszpułka - rodzina różowate

Gatunki nieszpułki: znamy tylko 1 gatunek nieszpułki - uprawiana i sadzona w naszych ogrodach nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica), czasami przez dendrologów włączana do rodzaju głóg.


Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica)

Nieszpułka zwyczajna pąkNieszpułka zwyczajna wiosną
Nieszpułka zwyczajna: pąk i pąk kwiatowy wiosną

Cechy drzewa: Nieszpułka zwyczajna to drzewo rosnące do 5 metrów wysokości. Na pędach czasami można spotkać ciernie.

Liście. Liście świeżo-zielone. Eliptyczne, średniej wielkości, skrętoległe, pojedyncze, przytwierdzone do gałązek na krótkich ogonkach. Na jesieni liście przebarwiają się na żółte i złote kolory.
Kwiaty. Kwiaty białe, większe od kwiatów jabłoni. Działek kielicha 5, trwałe, wąskie, zrośnięte nasadami i dłuższe od płatków korony. Posiadają 5 płatków. Pręcików 20–30, pylniki są czerwonawe. Dość urokliwe, szczególnie, że nieszpułka kwitnie obficie.
Kwitnienie. Nieszpułka zwyczajna kwitnie od połowy do końca maja, czasami jeszcze nawet w czerwcu.
Owoce. Owoce nieszpułki są małe, brązowe, z delikatnym meszkiem, okrągławe, podobne do gruszek. Owoce są jadalne, lecz kwaskowate i twarde.

Pochodzenie: Azja Południowa i Południowo-Wschodnia.

Nieszpułka zwyczajna kwiatNieszpułka zwyczajna liść
Nieszpułka zwyczajna: kwiat i liść drzewa

Rozmaitości: Drzewa nieszpułki rosną dość wolno. Roślina miododajna - wabi duże ilości owadów zapylających. Owoce nieszpułki po przemrożeniu są jadalne na surowo. Dość twarde i z dużą liczbą pestek, których trudno się pozbyć. Najlepiej jednak spożywać po obróbce cieplnej. Idealne na marmolady, syropy czy nalewki. Drzewo jest mrozodporne. Ze względów na walory ozdobne i odżywcze wskazana jest uprawa na szerszą skalę na terenie Polski. W ofercie szkółek dostępna jest duża liczba odmian nieszpułki, w tym odmiany bezpestkowe.

Nieszpułka zwyczajna gałązka jesieniąNieszpułka zwyczajna owoce
Nieszpułka zwyczajna: gałązka jesienią i owoce

Drzewa podobne: Raczej brak podobnych drzew. Mimo podobieństwa w kwiatach do drzewek jabłoni, posiada odmienne liście i owoce. Nieszpułka jest szczególnie łatwa do identyfikacji w czasie owocowania.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie, ogródek autora.


- Zdjęcia nieszpułki -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -