Orzech (Juglans) - strona 3

Orzech ajlantolistny, japoński (Juglans ailantifolia, Juglans Sieboldiana)

Orzech ajlantolistny gałązka wiosnąOrzech ajlantolistny blizna liściowa
Orzech ajlantolistny: gałązka wiosną i blizna liściowa

Cechy drzewa: Orzech ajlantolistny to drzewo wysokości do 20 metrów, u nas dużo niższe do 8-10 metrów. Korona luźna i szeroka. Kora szarawa, szorstka i płytko bruzdowana. Świeże przyrosty pokryte lepkim, krótkim, jasnym kutnerem. Blizny liściowe są duże i jasne i przypominają kształtem 3.listną koniczynę. Starsze pędy szare i nieowłosione.

Liście. Liście zielone, złożone, duże, do metra długości - przypominają liście bożodrzewu. Posiadają 11-19 podłużnych listków. Listki do 15 cm długości. Spodem listki delikatnie owłosione. Jesienią przebarwia się na żółto.
Kwiaty. Kwiatostany męskie w postaci długich, 30 cm zwisających kotek. Kwiatostany żeńskie wyprostowane, składające się z 12-20 kwiatów. Kwiaty posiadają czerwone piórka o długości około 1 cm.
Kwitnienie Orzech ajlantolistny kwitnie w połowie maja.
Owoce. Owoce delikatnie owłosione, elipsoidalne, z zewnątrz przypominają owoce orzecha szarego. Okrywa początkowo zielona, potem jesienią ciemnieje, ale nie jest żółta, jak u orzecha czarnego. Zebrane są w długie, zwisające grona, po kilka-, kilkanaście sztuk w gronie. W środku znajduje się jajowaty orzech z ostrym wierzchołkiem. Skorupa orzecha gruba i prawie gładka - zupełnie inna niż u chropowatego orzecha szarego.

Pochodzenie: Japonia.

Orzech ajlantolistny kwiatostan męskiOrzech ajlantolistny kwiatostan żeński
Orzech ajlantolistny: kwiatostany męski i żeński

Rozmaitości: Sprowadzony do Europy w 1860 roku. W Polsce dużo rzadziej spotykany od orzecha czarnego czy orzecha szarego.

Orzech ajlantolistny liśćOrzech ajlantolistny pokrój drzewa
Orzech ajlantolistny: liść i pokrój drzewa

Drzewa podobne: Niestety dla amatora drzewo orzecha ajlantolistnego można pomylić z innymi spotykanymi u nas orzechami o dużych liściach - szarym i czarnym. Dopiero łupiny orzechów i orzechy bez okryw pomagają w pełnej identyfikacji gatunku.

Orzech ajlantolistny orzechyOrzech ajlantolistny orzech
Orzech ajlantolistny: orzechy w łupinach i orzech

Lokalizacja zdjęć: Warszawa ul. Lindleya i Dickensa, Ogród Botaniczny w Łodzi, Arboretum w Rogowie.


- -




Orzech chiński (Juglans sinensis, Juglans mandshurica x Juglans regia)

Orzech chiński gałązka wiosnąOrzech chiński kwiaty żeńskie
Orzech chiński: gałązka wiosną i kwiaty żeńskie

Cechy drzewa: Orzech chiński to drzewo o wysokości do 8-10 metrów. Pokrojem bardzo przypomina orzech włoski. Rośnie dość wolno.

Liście. Liście zielone, złożone, nieparzystopierzaste składajce się z 9-13 listków. Listki delikatne, bardziej unerwione i jaśniejszej barwy.
Kwiaty. Kotki męskie długie - po zakwitnieniu osiągają długość do 12 cm. Kwiaty żeńskie kremowozielone, osadzone pojedynczo lub po kilka sztuk w kątach jednorocznych krótkopedów. Bardzo niepozorne.
Kwitnienie Orzech chiński kwitnie na początku maja.
Owoce. Owoc - pestkowiec - okryty mięsistą, zieloną łupiną. W środku zawiera twardą, brązowawą, nieregularnie rzeźbioną pestkę z chatakterystyczną herbowatą obwódką. W środku zawiera pofałdowane jądro. Owoce dojrzewają we wrześniu i październiku.

Orzech chiński liście wiosnąOrzech chiński liście wiosną
Orzech chiński: liście wiosną

Pochodzenie: Krzyżówka orzecha mandżurskiego z orzechem włoskim.

Rozmaitości: W Polsce generalnie zupełnie niespotykany i trudny do rozróżnienia. Łatwo pomylić go z orzechem włoskim. Istotna różnica jest w skorupach orzechów. Nie spotkałem go w żadnym naszym ogrodzie botanicznym ani arboretum.

Orzech chiński liść jesieniąOrzech chiński owoc
Orzech chiński: liść i orzech jesienią

Drzewa podobne: Niestety dla amatora drzewo orzecha chińskiego będzie często mylone z orzechem włoskim.

Orzech chiński orzechOrzech chiński orzechy
Orzech chiński: orzech w łupinie i skorupy orzechów

Lokalizacja zdjęć: Warszawa ul. Dickensa.


- -




« Orzechy strona poprzednia                     Orzechy strona pierwsza »


- Drzewa Polski - Atlas drzew -