Ostrokrzew - rodzina ostrokrzewowate

Gatunki ostrokrzewów: Ponad 800 gatunków krzewów i małych drzew na świecie w tym kilkadziesiąt może być uprawiane w Polsce. Do najbardzie znanych należą: ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium), ostrokrzew japoński (Ilex pedunculosa), ostrokrzew Meservy (Ilex meserveae), ostrokrzew amerykański (Ilex opaca) i ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata).


Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium)

Ostrokrzew kolczasty
pąki
Ostrokrzew kolczasty
zielone owoce
Ostrokrzew kolczasty
gałązka
Ostrokrzew kolczasty
owoce


Cechy drzewa: Drzewo do 15 metrów wysokości. Liście zielone, sztywne, skórzaste, błyszczące, jajowate lub eliptyczne. Brzeg liścia falisty i kolczasto ząbkowany. Białe, drobne kwiaty. Żeńskie pojedyncze a męskie potrójne. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Pomarańczowe i czerwone, kuliste owoce z pestką dojrzewają na jesieni.

Rozmaitości: Gatunek zimozielony. Wrażliwy na mrozy, dobrze znosi zacienienie. Lubi częste przycinanie dzięki czemu używany jest do żywopłotów i formowania różnych figur. Należy do roślin dwupiennych - aby doprowadzić do owocowania należy sadzić okazy męskie z żeńskimi. Lubi gleby dość wilgotne i niezbyt ciężkie. Dobrze rośnie na glebach wapiennych. Znosi suche, miejskie powietrze. Najlepszą porą do sadzenia jest okres wiosenny. Preferuje miejsca osłonięte od wiatrów. Bardzo dobrze regeneruje się - ślady zimowych przemarznięć szybko znikają.

Pochodzenie: Środkowa i południowa Europa, rejon Morza Śródziemnego, Azja i Północna Afryka.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, ogródek autora.


- Zdjęcia ostrokrzewu kolczastego -Ostrokrzew japoński (Ilex pedunculosa)

Cechy drzewa: Niewielkie drzewko o prostym pniu i piramidalnym pokroju. Owoce jaskrawoczerwone, wyrastają pojedynczo na bardzo długich szypułkach.

Rozmaitości: Bardzo przypomina zimotrwałego fikusa Benjamina. Najbardziej odporny na mróz ze wszystkich ostrokrzewów.


Ostrokrzew amerykański (Ilex opaca)

Cechy drzewa: Ostrokrzew amerykański ma podobny pokrój do japońskiego aczkolwiek generalnie przypomina bardziej ostrokrzew kolczasty. Różnicą istotną są mniej lśniące liście. Osiąga wysokość do 10 metrów i charakteryzuje się silniejszymi przyrostami. Owoce niejadalne dla ptaków dzięki czemu dłużej wiszące na drzewie (przeważnie do lata następnego roku).

Rozmaitości: Bardziej odporny na mróz niż ostrokrzew kolczasty. Nie gubi liści na zimę. Preferuje gleby kwaśne i wilgotne a nawet podmokłe. Nie potrzebuje zakwaszania podłoża.- Drzewa Polski - Atlas drzew -