Parczelina - rodzina rutowate

Gatunki parczeliny: znane są 3 gatunki tej rodziny małych drzewek bądź krzewów. Najbardziej znana i rozpowszechniona u nas jest parczelina trójlistkowa (Ptelea trifoliata).


Parczelina trójlistkowa (Ptelea trifoliata)

Parczelina trójlistkowa pąk kwiatowyParczelina trójlistkowa kwiaty
Parczelina trójlistkowa: pąk kwiatowy i kwiaty drzewa

Cechy drzewa: Parczelina trójlistkowa jest małym drzewkiem do 8 metrów wysokości (często rośnie w formie krzewiastej). U nas dużo niższe - osiąga góra 3,5 metra. Roślina ma nieprzyjemny zapach i gorzki smak. Gałązki są ciemnoczerwonobrązowe, błyszczące, pokryte drobnymi naroślami. Pąki krótkie, jasnobrązowe, puszyste. Ma grube, mięsiste korzenie.

Liście. Liście zielone, złożone są z trzech małych listków, rozwijają się późną wiosną. Jesienią przebarwiają się na delikatnie żółte tony.
Kwiaty. Kwiaty są niepozorne. Korona ma cztery lub pięć płatków, które są kremowo-zielone i rozłożyste. Na słupkowych kwiatach pojawiają się prymitywne pylniki.
Kwitnienie. Parczelina kwitnie pod koniec czerwca.
Owoce. Owoce stanowią główny element dekoracyjny. Mają one okrągły, płaski kształt i początkowo jasnozielony kolor; później stają się suche i bledną. Przypominają nieco stare monety. Owoce zebrane są w gęste pęczki po kilka sztuk. Parczelina owocuje dość obficie.

Parczelina trójlistkowa kwiatParczelina trójlistkowa liście
Parczelina trójlistkowa: kwiat i gałązka wiosną

Pochodzenie: Wschodnie Stany USA. Jej północne granice znajdują się w Ontario i Quebecu w Kanadzie. Występuje w większości wschodnich i południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Jej południowe granice znajdują się w Meksyku.

Parczelina trójlistkowa gałązkaParczelina trójlistkowa owoce
Parczelina trójlistkowa: gałązka z liśćmi i owoce drzewa

Rozmaitości: Owoce parczeliny dawniej służyły ludności w Ameryce Północnej (Niemieccy imigranci przybyli do Teksasu w XIX wieku), jako namiastka chmielu przy produkcji piwa. Dla rdzennych Amerykanów wykorzystywana była jako przyprawa i jako lek ziołowy na różne dolegliwości.

Drewno parczeliny jest żółtobrązowe; ciężkie, twarde, drobnoziarniste i satynowe.
Odmiana 'Aurea' posiada złotawe liście. Zdobyła nagrodę Royal Horticultural Society of Garden Merit.

Parczelina trójlistkowa zeszłoroczne owoceParczelina trójlistkowa gałązka jesienią
Parczelina trójlistkowa: zeszłoroczne owoce i gałązka jesienią

Drzewa podobne: Parczelina trójlistkowa jest raczej łatwa do rozpoznania ze względu na liście i dość oryginalne owoce. Chociaż owoce przypominają nieco owoce wiązów, to trójlistkowe liście parczeliny dość szybko pozwalają na rozróżnienie tych obu gatunków drzew.

Lokalizacja zdjęć: Żyrardów, ul. Struga, Korytów, Park w Łazienkach i Ogród Krasińskich w Warszawie, Park w Żelazowej Woli.


- Zdjęcia parczeliny trójlistkowej -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -