Pigwa - rodzina różowate

Gatunki pigwy: tylko jeden przedstawiciel, który coraz częściej sadzony bywa w naszych sadach i ogródkach - pigwa pospolita.


Pigwa pospolita (Cydonia oblonga)

Cechy drzewa: Pigwa pospolita pąk kwiatowyPigwa pospolita kwiat Pigwa pospolita to drzewo owocowe do 6 metrów wysokości. W Polsce zazwyczaj nieco niższe.
Liście. Liście małe, jajowate, całobrzegie, wierzchnia strona naga i lekko błyszcząca, spodnia pokryta delikatnym kutnerem. Ogonek listka owłosiony. Jesienią przybierają jasnożółte tony.
Kwiaty. Kwiaty białawe i biało-różowe osadzone pojedynczo. Ukazują się po rozwoju liści. Pąki kwiatowe szpiczaste i różowe - przypominają pąki róż. Kwitnie na przełomie maja i czerwca.
Owoce. Do owocowania często konieczne jest posadzenie kilku drzew pigwy obok siebie. Owoce złocisto-zielone, kształtem przypominają gruszki lub spłaszczone jabłka w zależności od odmiany.

Pochodzenie: Kaukaz, Azja Mniejsza, Północna Afryka.

Rozmaitości: Pigwa pospolita gałązkaPigwa pospolita liść Często nasze krzewiaste pigwowce są mylnie nazywane pigwami. A to zupełnie inne gatunki roślin. Pigwa - drzewo - jest mniej odporna na mrozy i dużo większa. Owoce jabłkowate albo gruszkowate, kilka razy większe od owoców pigwowca. W stanie surowym są bardzo twarde i kwaśne. Nadają się jednak na przetwory, soki i nalewki. Pigwa ma właściwości przeciwzapalne; stosuje się ją też w zaburzeniach trawienia. Ekstrakt z nasion stosuje się w kosmetyce do oczyszczania skóry.

Pigwy są traktowane jako drzewa owocowe, ale także jako ozdobne.

Drzewa podobne: Pigwa pospolita owocPigwa pospolita liść jesienią Liście wielu gatunków drzew owocowych są podobne do liści pigwy.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie. Ogródek autora.- Zdjęcia pigwy pospolitej -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -