Sasafras - rodzina wawrzynowate

Gatunki sasafrasu: znany są 3 gatunki w tym - sasafras lekarski (Sassafras albidum) uprawiany w Polsce.


Sasafras lekarski (Sassafras albidum)

Sasafras lekarski pierwszy liśćSasafras lekarski kwiat
Sasafras lekarski: pierwszy liść i kwiat drzewa

Cechy drzewa: Sasafras lekarski to niskie drzewo do 6-8 metrów wysokości o wąskim pokroju. Często daje odrośla korzeniowe i rośnie w formie krzaczastej. W swojej ojczyźnie rośnie nawet do 30 metrów. Kora szarawo-czerwonawa, delikatnie bruzdowata. Pędy zielonkawe

Liście. Liście zielone, do 20 cm długości, ustawione skrętolegle. Spodem jaśniejsze. Jesienią przepięknie przebarwiają się na złote, pomarańczowe i czerwone tony. Blaszka liściowa trzech rodzajów - pojedyncza owalna, dwuklapowa (niczym jednopalczasta rękawica) lub trójklapowa (niczym tropy zwierząt) - przykład heterofilii u drzew.
Kwitnienie. Sasafras lekarski kwitnie u nas dość późno - pod koniec maja.
Kwiaty. Kwiaty kremowo-żółte, niepozorne, zebrane w szczytowe kwiatostany w kształcie małych gron. Łodyżki kwiatowe delikatnie czerwonawe i owłosione. Kwiaty pojawiają się wraz z rozwojem liści.
Owoce. Owocem jest czarna jagoda, rosnąca na długiej, czerwonawej szypułce. Owoc zawiera jedno nasiono.

Sasafras lekarski liścieSasafras lekarski liście
Sasafras lekarski: liście drzewa

Pochodzenie: Ameryka Północna, od Ontario po Florydy i Teksas. Sprowadzony do Hiszpanii po pierwszych wyprawach za ocean.

Rozmaitości: Sasafras lekarski wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków i w ziołolecznictwie. Szczególnie olej z jego kory i korzeni, który zawiera safrol. To związek chemiczny mogący wpływać w pewien, acz niewielki sposób na zapadalność ludzi na raka (nie zostało to jednak w 100% naukowo udowodnione). W każdym razie przyczyniło się to do usuwania safrolu z oleju z sasafrasa. Natomiast przyprawy przygotowywane z suszonych liści sasafrasa zawierają małe ilości safrolu, ale nie zostały wycofane z obiegu handlowego i nie stanowią zagrożenia. Są używane do poprawy smaku i zagęszczenia zup. Zapach sasafrasa odstrasza mole, dlatego bardzo cenne jest drewno i wyroby domowe (szafy, półki, kufry i skrzynie) z tego drzewa.

W Polsce spotykany tylko w kolekcjach botanicznyh i w ogródkach hobbystycznych. Wytrzymuje nasze mrozy, kwitnie i owocuje.

Sasafras lekarski liście latemSasafras lekarski owoce
Sasafras lekarski: liście i owoce drzewa

Drzewa podobne: Liście sasafrasu są jedyne w swoim rodzaju, co powoduje, że łatwo to drzewo zidentyfikować.

Sasafras lekarski liście jesieniąSasafras lekarski kora
Sasafras lekarski: liście jesienią i kora drzewa

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, Ogród Botaniczny w Warszawie.


- Zdjęcia sasafrasu lekarskiego -




- Drzewa Polski - Atlas drzew -