Symplokos - rodzina symplocowate

Gatunki symplokosu: na świecie znanych jest ponad 200 gatunków tych drzew i krzewów wystepujących w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Dla Polski znaczenie ma tylko jeden gatunek możliwy do uprawy w naszym klimacie - symplokos wiechowaty (Symplocos paniculata).


Symplokos wiechowaty (Symplocos paniculata)

Cechy drzewa: Symplokos wiechowaty gałązkaSymplokos wiechowaty zielone owoce Symplokos wiechowaty to drzewo do 5-6 metrów wysokości, a często spotykany w formie krzewiastej, do 3-4 metrów wysokości. Pokrój rozłożysty - gęsto ulistniony.
Liście. Liście zielone, jajowate, lekko owłosione, nieco przypominające liście jaśminowca.
Kwiaty. Kwiaty białe i kremowe w kształcie gwiazdek, zebrane w wiechy.
Owoce Owoce w postaci kuleczek ok. 5mm - jagód koloru zielonege, które po dojrzeniu stają się lśniące i niebieskie. Kwitnie i owocuje obficie.

Pochodzenie: Chiny, Himalaje, Japonia.

Rozmaitości: Symplokos wiechowaty liśćSymplokos wiechowaty owoce Cechuje się powolnym wzrostem. Preferuje żyzne i wilgotne podłoża. Na stanowiskach słonecznych lepiej owocuje. Roślina ozdobna; szczególnie polecana jako soliter w małych ogrodach.

Drzewa podobne: Symplokos wiechowaty liście jesieniąSymplokos wiechowaty jesienią Brak. Urokliwe, atramentowe owoce dość dobrze pozwalają na identyfikację tego drzewa.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -