Szczęślin - rodzina jasnotowate

Gatunki szczęślinu: znanych jest 258 gatunków - tylko jeden rośnie u nas jako małe drzewo - szczęślin późny zwany trójdzielnym (Clerodendrum trichotomum), a drugi w formie krzewiastej - szczęślin Bungego (Clerodendrum bungei).


Szczęślin późny, trójdzielny (Clerodendrum trichotomum)

Szczęślin późny kwiatSzczęślin późny kwitnienie
Szczęślin późny: kwiaty

Cechy drzewa: Szczęślin późny to niskie drzewo do 2,5-3,5 metra wysokości. Często spotykany również w formie krzewiastej. W swojej ojczyźnie osiąga ponad 8 metrów wysokości.

Liście. Liście zielone, sercowate lub podłużne z wydłużonym wierzchołkiem. Dość duże - do 20 cm długości. Liście po zmiażdżeniu wydzielają silny, nieprzyjemny zapach.
Kwitnienie. Szczęślin kwitnie dość późno - pod koniec wakacji.
Kwiaty. Pąki kwiatowe różowawe. Kwiatostany w postaci długiej, sterczącej, luźnej, rozpierzchłej wiechy. Kwiaty małe, barwy białej, pojedyncze, wyrastają z różowego kielicha. Posiadają 5 płatków i wydłużone słupki. Kielichy z różowymi żeberkami. Bardzo urokliwe.
Owoce. Po opadnięciu płatków kwiatu kielich się otwiera, uwidaczniając zalegający wewnątrz na dnie kulisty, mięsisty owoc podobny do kulistej jagody. Owoc początkowo jasnej barwy, następnie dojrzewając ciemnieje aż staje się granatowy. Jagodę okalają czerwone płatki w kształcie gwiazdy z pięcioma ramionami. W cieplejszy latach owoce dojrzewają pod koniec września i w październiku. Są mega urocze.

Szczęślin późny owocSzczęślin późny owocowanie
Szczęślin późny: owoce

Pochodzenie: Japonia i Chiny.

Rozmaitości: Teoretycznie wrażliwy na mrozy, ale ostatnie zimy nie powodują uszkodzeń u szczęślinu. Przy dużych mrozach rośline może przemarzać do linii śniegu, a nawet gruntu ale dośc dobrze się regeneruje. Bardziej odporny niż szczęślin Bungego. Młode rośliny trzeba jednak okrywać na zimę. Preferuje stanowiska ciepłe i osłonięte. Na słonecznych miejscach kwitnie i owocuje obficiej.

Szczęślin późny liścieSzczęślin późny pokrój drzewa
Szczęślin późny: liście i pokrój drzewa

Drzewa podobne: Kwiaty i owoce szczęślinu są jedyne w swoim rodzaju, co powoduje, że łatwo to drzewo zidentyfikować.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, Ogród Botaniczny w Warszawie i Poznaniu.


- -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -