Tulipanowiec - rodzina magnoliowate

Gatunki tulipanowca: znane są tylko 2 gatunki tulipanowca - tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) w Ameryce Północnej i u nas w Polsce, oraz tulipanowiec chiński (Liriodendron chinense) w Chinach.


Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)

Tulipanowiec amerykański pąk kwiatowyTulipanowiec amerykański kwiat
Tulipanowiec amerykański: pąk kwiatowy i kwiat

Cechy drzewa: Tulipanowiec amerykański to drzewo o wysokości do 20-30 metrów. W swoje ojczyźnie rośnie nawet do 60 metrów. Korona stożkowata, u góry zaokrąglona, rozłożysta i jasno zielona. Pień smukły, prosty o jasno-brązowej, bruzdkowanej korze. Pąki grube, spiczate, delikatnie niebieskawej barwy.

Liście. Liście duże do 12 cm szerokości, rosną skrętolegle, podzielone są na 4 klapy o ściętych końcach. Liście rosną na długich 10 cm ogonkach. Ich przekrój boczny przypomina kwiat tulipana. Z wierzchu urokliwie zielone, spodem nieco jaśniejsze. Jesienią przybierają piękne, żółte wręcz złociste barwy.
Kwiaty. Kwiaty żółtawo-zielone, kielichowate, dość dużych rozmiarów, przypominające wielkie tulipany.
Kwitnienie. Tulipanowiec amerykański rozpoczyna kwitnienie w II połowie czerwca, a czasami dopiero pod koniec tego miesiąca.
Owoce. Owoc złożony jest z licznych skrzydlaków i tworzy pewnego rodzaju szaro-burą szyszkę o kształcie małej korony. Owoce pozostają na gałązkach przez całą zimę, potem rozpadają się na pojedyncze skrzydlaki.

Pochodzenie: Wschodnia część USA.

Tulipanowiec amerykański liścieTulipanowiec amerykański niedojrzały owoc
Tulipanowiec amerykański: liście i niedojrzały owoc

Rozmaitości: W Ameryce tulipanowiec rośnie na wilgotnych obszarach i wchodzi w skład tamtejszych lasów mieszanych. Wykorzystywany bywa w przemyśle papierniczym i do celów badawczych. Rośnie bardzo szybko. Kwitnie po 10 latach od posadzenia. W młodości małoodporny na bardzo duże mrozy. Zwykłe zimy mu nie zagrażają. Posiada liczne odmiany z przeznaczeniem do małych ogrodów. Tulipanowiec amerykański sadzony jest głównie w większych parkach, ogrodach botanicznych, kolekcjach przydomowych i arboretach. Coraz częściej widywany w parkach i na skwerach, jako nowe nasadzenia.

Sprowadzony do Europy już w 1663 roku. Od tamtej pory, ze względu na swoją urodę, często sadzony w parkach i na dworach.

Tulipanowiec amerykański liście jesieniąTulipanowiec amerykański owoc
Tulipanowiec amerykański: liście jesienią i owoc drzewa

Drzewa podobne: Brak podobnych drzew - łatwy do identyfikacji. Tulipanowiec amerykański posiada liście o wyjątkowym kształcie. Natomiast same kwiaty ma dość podobne do magnoliowych.

Lokalizacja zdjęć: Park w Łazienkach, Ogród Krasińskich w Warszawie, park w Żelazowej Woli, arboretum w Powsinie i Rogowie, park w Nieborowie. Żyrardów ogródki przydomowe.


- Zdjęcia tulipanowca amerykańskiego -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -