Wiązowiec - rodzina wiązowate

Gatunki wiązowca: ok. 70 gatunków, z czego w Polsce tylko jeden: wiązowiec zachodni (Celtis occidentalis). Inne to wiązowiec południowy (Celtis australis) spotykany w basenie Morza Śródziemnego, Celtis bungeana, Celtis caucasica, Celtis glabrata, wiązowiec Tourneforta (Celtis tournefortii).


Wiązowiec zachodni (Celtis occidentalis)

Cechy drzewa: Wiązowiec zachodni pąki kwiatoweWiązowiec zachodni kora Wiązowiec zachodni to drzewo posiadające bardzo charakterystyczną, szarawą, chropowatą korę. Wiązowiec zachodni rośnie do 25 metrów wysokości. Ma bardzo szeroką koronę i charakterystycznie zwisające gałązki.
Liście. Liście niesymetryczne, jajowate z wyciągniętym wierzchołkiem, do 12 cm długości. Są ostro piłkowane i jasno zielone, owłosione na spodzie tylko na nerwach. Liście charakterystycznie zwisają na gałązkach.
Kwiaty. Kwiaty drobne, niepozorne, zielonkawe.
Owoce. Owocem są 2 centymetrowe, okrągłe pestkowce zwisające na szypułkach. Z początku zielone, następnie czerwonawe, a po dojrzeniu czarnawe.

Pochodzenie: Wschodnia i środkowa część USA.

Rozmaitości: Wiązowiec zachodni liścieWiązowiec zachodni liść Odporny na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Rośnie dość wolno. Posiada bardzo twarde drewno. Pozostałych wiązowców w Polsce się nie spotyka.

Drzewa podobne: Wiązowiec zachodni niedojrzałe owoceWiązowiec zachodni owoce Dla początkujących łatwy do pomylenia z popularnymi gatunkami wiązów. Jednak kora i owoc - pestkowiec są tak odmiennymi częściami, które pozwalają na poprawną identyfikację tego drzewa. Owoce są często zjadane przez ptaki i dlatego ciężko je spotkać na gałązkach jesienią.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie. Kilka ładnych wiązowców rośnie w Żyrardowie na ul. Struga.


- Zdjęcia wiązowca zachodniego -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -