^ do góry ^

Brzoza cukrowa (Betula lenta)

Brzoza cukrowa kora

Cechy drzewa: Brzoza cukrowa to drzewo do wysokości 25 m. Korona wąska, regularna, stożkowata. Korowina ciemnowiśniowa, u starszych drzew czerwonobrązowa i spękana, nie łuszcząca się. Młode pędy nagie, ciemnobrunatne, po nacięciu lub zdrapaniu kory przyjemnie pachnące. Liście podobne do liści grabu, jajowato wydłużone, długości 6-12 cm, u nasady sercowate lub zaokrąglone, ostro, podwójni piłkowane z wierzchu błyszcząco-zielone, pod spodem matowe, na nerwach skąpo owłosione. W jesieni przebarwiają się wspaniale na złocistożółte. Owocostany prawie siedzące, jajowato wydłużone i wyprostowane, długości do 3,5 cm.

Rozmaitości: Rośnie w wielogatunkowych, mieszanych lasach liściastych, na żyznych, świeżych glebach. Bardzo oryginalna i piękna brzoza, dotychczas jednak nie spotykana w Polsce w uprawie poza ogrodami botanicznymi i arboretami. Wymaga gleb dostatecznie wilgotnych i żyznych. Polecana do parków i zadrzewień osiedlowych. Jest bardzo wytrzymała na niskie temperatury.

Pochodzenie: Wschodnie obszary Ameryki Północnej.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.

^ do góry ^

Brzoza czarna (Betula obscura) Gatunek rodzimy

Brzoza czarna kora

Cechy drzewa: Wysokość do 20 metrów. Brzoza czarna od brzozy brodawkowatej różni się głównie ciemną lub czarną korowiną. Kora nie łuszczy się ale bywa popękana. Młode pędy nagie lub owłosione.

Rozmaitości: Brzoza czarna rośnie w Polsce, Czechach, na Słowacji i zachodniej Ukrainie. U nas najczęściej spotykana jest w lasach w południowo-zachodnich regionach kraju oraz na Podkarpaciu. Spotykana również w Tatrach (na 1120 m n.p.m). Najczęściej jednak występuje w kolekcjach dendrologicznych i w ogrodach botanicznych. Bez większego znaczenia dla zadrzewień.

Pochodzenie: Europa Środkowa.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


^ do góry ^

Brzoza papierowa (Betula papyrifera)

Brzoza papierowa kora

Cechy drzewa: Drzewo wysokości do 30 metrów. Kora kredowobiała z różowym zabarwieniem łuszczy się cienkimi płatami. Młode pędy owłosione i pokryte rzadko rozrzuconymi brodawkami, w zimie czerwonobrunatne. Liście jajowate do 10 cm długości, na brzegu grubo, podwójnie ząbkowane. Ogonki liści do 3 cm. Owocostany zwisające do 5 cm długości.

Rozmaitości: Brzoza papierowa dostarcza znaczne ilości drewna w północnej Ameryce Północnej (podobnie jak nasza brzoza brodawkowata). Wytrzymała na mrozy i suszę. Rośnie w różnych typach lasów, często tworzy czyste drzewostany. W Europie znana od połowy XIX wieku - czasem sadzona była w parkach. Jedna z najpiękniejszych obcych brzóz, o gładkim, białym pniu. Pokrojowo zbliżona do brzozy brodawkowatej, o podobnym zastosowaniu w zadrzewieniach.

Pochodzenie: Kanada, Alaska.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


^ do góry ^

Brzoza pożyteczna (Betula utillis)

Brzoza pożyteczna liść

Brzoza pożyteczna kora

Brzoza pożyteczna kora

Cechy drzewa:  

Rozmaitości:  

Pochodzenie:  

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


^ do góry ^

Brzoza żeberkowana (Betula )

Brzoza żeberkowana liśćBrzoza żeberkowana gałązkaBrzoza żeberkowana owoce

Brzoza żeberkowana

Brzoza żeberkowana kora

Brzoza żeberkowana kora

Cechy drzewa:  

Rozmaitości:  

Pochodzenie:  

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.

^ do góry ^

« Brzozy strona poprzednia                     Brzozy strona następna »

- Drzewa Polski - Atlas drzew -