Chmielograb - rodzina brzozowate

Gatunki chmielograbu: znanych jest 7 gatunków z czego w Polsce głównie chmielograb europejski (Ostrya carpinifolia). W arboretach natomiast można spotkać u nas chmielograb wirginijski (Ostrya virginiana) i chmielograb japoński (Ostrya japonica).


Chmielograb wirginijski (Ostrya virginiana)

Cechy drzewa: Chmielograb wirginijski kwiatostanChmielograb wirginijski gałązkaChmielograb wirginijski to drzewo do 15 - 20 metrów wysokości. Tworzy kulistą koronę.
Liście. Liście są bardzo podobne do liści grabu acz nieco większe, do 12 centymetrów długości.
Kwiaty. Kwiaty kotkowate.
Owoce. Ozdobą tego drzewa są jasne grona owocostanów, podobnych do szyszek chmielu, które pojawiają się obficie latem, następnie na jesieni brązowieją i pozostają na drzewie przez całą zimę. Jedna szyszeczka zawiera do 20 nasionek.

Pochodzenie: Ameryka Północna.

Rozmaitości: Chmielograb wirginijski koraChmielograb wirginijski liść Preferuje żyzną glebę. Liście przebarwiają się jesienią na żółto i złoto. Ze względu na twarde drewno - podobnie jak parocja zaliczany jest do grupy tzw. drzew żelaznych.

Drzewa podobne: Chmielograb wirginijski owocChmielograb wirginijski jesienią Przypomina wyglądem lisci nasze graby ale różnią je korowiny i owoce.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie i w Powsinie.- Drzewa Polski - Atlas drzew -