Dąb wielkolistny, wielkoowocowy (Quercus macrocarpa)

Cechy drzewa: Dąb wielkolistny wiosnąDąb wielkolistny kwitnienieDąb wielkolistny dorasta do 30 metrów wysokości. Pokrój ma bardzo majestatyczny. Korowina koloru szarego.

Liście. Liście bardzo duże do 20-25 cm długości i 12-15 cm szerokości. Mają ząbkowaną krawędź. Nasada liścia jest węższa i bardziej ząbkowana, a wierzchołek szerszy posiada płytkie krawędzie.
Kwiaty. Podobne, jak u naszych dębów, długie, zielono-żółte.
Owoce. Żołędzie są naprawdę duże - do 5 cm długości i 3 cm szerokości. Cały żołądź siedzi w czapeczce, która posiada duże, zachodzące na siebie łuski, a czasami frędzle.

Pochodzenie: USA i Kanada.

Rozmaitości: Dąb wielkolistny liśćDąb wielkolistny gałązka To jeden z wolniej rosnących dębów. Dożywa tylko do 300 lat. Jego żołędzie są pozbawionje taniny i można je spożywać na surowo. Kilka lat temu spotkałem go po raz pierwszy w Parku Saskim w Warszawie. Zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. Czasami można go spotkać w innych starych parkach.

Drzewa podobne: Dąb wielkolistny żołądźDąb wielkolistny żołądź latem Dąb ten ma największe liście i owoce ze wszystkich spotykanych u nas dębów.

Lokalizacja zdjęć: Park Saski w Warszawie, Ogród Botaniczny w Warszawie.


- -Dąb omszony (Quercus pubescens)

Cechy drzewa: Dąb omszony spód liściaDąb omszony gałązkaDąb omszony to drzewo do 25 m wysokości, u nas dużo niższe. Korowina czarnobrązowa, kanciasto płytkowata (trochę jak u kasztanowca białego). Gałązki i pączki owłosione - stąd nazwa dębu.

Liście. Liście do 10 cm długości, jasnozielone podobne do dębu bezszypułkowego ale od spodu obficie owłosione. Włoski są miniaturkowe i widoczne tylko z bliska. Jesienią słabo widoczne.
Owoce. Żołędzie na krótkich szypułkach, błyszczące, jasnobrązowe o owalnym kształcie. Czapeczki złożone są z przylegających łusek i puszysto owłosione. Rozmiarowo są mniejsze niż u dębu szypułkowego.

Pochodzenie: Dąb omszony jesieniąDąb omszony jesieniąZachodnia i Południowa Europa, Azja Mniejsza. W Polsce tylko w rezerwacie Bielinek nad dolną Odrą. Czasami w parkach w Polsce Zachodniej.

Rozmaitości: Żołędzie są pozbawione taniny i nadają się do spożycia na surowo.

Drzewa podobne: Omszona spodnia strona liścia dość dobrze rozróżnia go od innych krajowych dębów.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -Dąb błotny (Quercus palustris)

Cechy drzewa: Dąb błotny wiosnąDąb błotny kwiatyDąb błotny to drzewo do 25 metrów wysokości. Kora szara, gładka, z wiekiem płytko spękana.

Liście. Liście błyszcząco-zielone do 12 cm z 5-7 wąskimi klapami o głębokich wrębach. Klapy ostro ząbkowane na szczycie. Jesienią pięknie przebarwiają się na szkarłatne barwy.
Owoce. Owoce drobne, półkuliste do 2 cm długości, w 1/3 otoczone miseczką, rosną na krótkich szypułkach. Wyglądają jak wersja mini żołędzi dębu czerwonego.

Pochodzenie: Głównie USA.

Rozmaitości: Dąb błotny jesieniąDąb błotny liść Bardzo dekoracyjnie wygląda w czasie jesiennych przebarwień.

Drzewa podobne: Dąb czerwony, który dużo częściej u nas występuje.

Lokalizacja zdjęć: Żyrardów park Dittricha, arboretum w Rogowie.


- -Dąb burgundzki, frędzelkowaty (Quercus cerris)

Cechy drzewa: Dąb frędzelkowy gałązkaDąb frędzelkowy liść wiosnąDąb burgundzki to drzewo do 35 metrów wysokości. Kora grubo spękana i ciemna.

Liście. Liście ciemnozielone, eliptyczne lub odwrotnie jajowate do 12 cm długości i 5 cm szerokości, posiadają 4 do 9 parami nieregularnie rozmieszczone klapy.
Owoce. Żołędzie podłużne, jajowate 3 cm długości tkwiące niemalże do połowy we frędzelkowatej miseczce. Bardzo urodziwe.

Pochodzenie: Europa Południowa i Azja Mniejsza.

Rozmaitości: Dąb frędzelkowy żołądźDąb frędzelkowy liść jesienią Bardzo odporny na suszę.

Drzewa podobne: Dla amatora ciężki do identyfikacji, łatwy do pomylenia z rzadziej spotykanymi u nas dębami.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -


« Dęby strona poprzednia                     Dęby strona następna »- Drzewa Polski - Atlas drzew -