Dąb węgierski (Quercus frainetto)

Dąb węgierski pierwsze liścieDąb węgierski liście
Dąb węgierski: liście - rozwój i gałązka wiosną

Cechy drzewa: Dąb węgierski to drzewo dorastające do 30 metrów wysokości - u nas niższe zazwyczaj do 15-20 metrów. Korona drzew jest kulista i szeroko. Kora ciemno szarawa i bruzdowata. Pąki eliptyczne do 1 cm długości. Początkowo szkarłatne, następnie szarobrązowe. Nie posiadają przylistków. Młode pędy owłosione, stare nagie, oliwkowozielone.

Liście. Liście odwrotnie jajowate, duże. Osiągają 10–25 cm długości oraz 8–15 cm szerokości - większe niż u naszych popularnych dębów. Posiadją 6–10 podługowatych, regularnych, głęboko wciętych klap. Wierzchołek zaokrąglony (często z trzema małymi klapkami). Górna powierzchnia liścia błyszcząca, nieco szorstka, barwy ciemnozielonej, od spodu bardziej miękka i szaro owłosiona. Ogonek liściowy owłosiony, osiąga długość 2–12 mm. Jesienią przebarwia się na żółte, wręcz złote tony.
Kwiaty. Podobne, jak u naszych dębów, długie do 8 cm, żółto-brązowe.
Owoce. Żołędzie o elipsoidalnym kształcie, siedzące lub na krótkich szypułkach. Dorastają do 20–25 mm długości i 12–15 mm średnicy. Osadzone są pojedynczo w miseczkach o półkulistym kształcie, z szerokimi, ściśniętymi i owłosionymi łuskami. Orzechy siedzą w miseczkach do 1/3 długości.

Dąb węgierski gałązkaDąb węgierski gałązka jesienią
Dąb węgierski: gałązka wiosną i jesienią

Pochodzenie: Bałkany, Basen Morza Śródziemnego, Azja Mniejsza.

Rozmaitości: Bardzo rzadko spotykany w naszych starych parkach. Przydomek frainetto pochodzi z języka włoskiego gdzie „franetto” oznacza słowo drzewo. Dość dobrze wytrzymuje nasze mrozy. Bardzo odporny na długotrwałe susze.

Drzewa podobne: Niestety z liści dość podobny do naszych dębów bezszypułkowych - ma jednak od niech większe liście.

Dąb węgierski koraDąb węgierski żołędzie
Dąb węgierski: kora drzewa i dojrzałe żołędzie

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, ul. Jaktorowska w Warszawie (dąb Korczaka).


- -


« Dęby strona poprzednia                     Dęby strona pierwsza »- Drzewa Polski - Atlas drzew -